Devlet Tiyatroları İşçileri Yüzde 96 Oy Oranıyla “Grev” Dedi!

editor
1539 Görüntülenme

Devlet Tiyatroları işçileri, sendikalarının oylamaya bir gün kala ‘hayır oyu verin’ demesine rağmen yüzde 96 oy oranı ile “greve evet” dedi.

Devlet Tiyatroları işçileri uzun süredir bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışan işçilerle aynı haklara sahip olmak için çaba sarfediyordu. Yetkili sendika olan Hak-İş Öz Büro-İş tarafından grev kararı alınmasına rağmen grev oylamasının yapılacağı kesinleşince oylama gününden önceki gün olan 3 Haziran 2021’de DT işçileri sendikanın genel yönetimini arayarak “Greve hayır oyu atın” diyerek grevin uygulanmaması için uğraş vermesi iddiasına karşın, grev kararı almada büyük bir çoğunluk elde edildi.

4 Haziran 2021 Cuma günü kurulan grev oylamasında ve gayri resmi sonuçlarda %96 greve evet kararı çıktı. 9 Haziran’da herhangi bir itiraz olmaması durumunda sonuçlar kesinleşecek ve işçi sendikası tarafından grevin uygulamaya konulma gününün işverene tebliğ edilmesi gerekecek.

Devlet Tiyatroları işçilerinin bağlı oldukları Kültür ve Turizm Bakanlığındaki hali hazırdaki toplu iş sözleşmesinin, çok düşük rakamlar altında olan TÜHİS’in klasik toplu iş sözleşmesine mahkum edilmesine karşı işçiler birlik olarak grev uygulaması kararı aldı.

Kaynak: https://gazetemustehak.com/devlet-tiyatrosu-calisanlari-yuzde-96-oy-orani-ile-greve-evet-dedi/

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku