“Çocuk Anlatılarında Eşit Bir Yol Nasıl Bulunur?” Paneli 23 Ekim’de Arter’de!

editor

25. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Festivalin Odeabank’ın tema sponsorluğunda tamamı kadınlar tarafından yönetilen oyunların bir araya geldiği, sanat alanında kadın üretimini daha da görünür kılmayı amaçlayan “Bu İşte Bir Kadın Var” başlıklı bölümü, dört oyunun yanı sıra iki panele de ev sahipliği yapacak.

Bu kapsamda düzenlenecek “Çocuk Anlatılarında Eşit Bir Yol Nasıl Bulunur?” başlıklı panel 23 Ekim Cumartesi günü saat 16:00’da Arter Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.

Panel Hakkında:

Çocuklarımızın geleceği için “eşit” bir dünya hayal ederken; onlara anlattığımız masallar, okuduğumuz kitaplar ve izlettiğimiz oyunlar ne kadar eşitlikçi? Ebeveynler çocuklarına kültür sanat etkinlikleri ya da kitap seçerken, çocukları; kız-erkek olarak ayıran, onlara toplumsal cinsiyet rolleri yükleyen anlatılardan nasıl uzaklaşabilir? Eşit masallar, eşit oyunlar, eşit hikayeler bulma konusunda ebeveynlere önemli bir iş düşüyor. Kahramanların cinsiyet rollerine göre ayrılmadığı, kıza pembe erkeğe mavi sunma ezberine kaçmayan, kızlara prenses, erkeklere prens rolleri yakıştırmayan sanat üretimlerini seçmek için dikkatli gözlere ihtiyacımız var.

Hem ebeveynlerin hem de çocuklar için düşünen ve üreten profesyonellerin faydalanacağı bu panelde Bahar Çuhadar’ın moderatörlüğünde ve Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk ile Firuze Engin rehberliğinde; ebeveynlik yolculuğumuzu nasıl daha eşit, daha gerçekçi bir şekilde çizebileceğimizi konuşacağız. Kültür ve sanatla büyütmek istediğimiz çocukların, özünde zaten eşit olan dünyasını, kendi doğalında tutmak için bir bakış açısı kazanacağız.

Etkinlik kapasitesi sınırlı olduğundan, katılım için 1 Ekim Cuma gününden itibaren rezervasyon yapılması gerekmektedir.

BU İŞTE BİR KADIN VAR

“Bu İşte Bir Kadın Var” başlıklı bu temada İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan ve kadınlar tarafından üretilen oyunlar ve panellerin öne çıkarılması ve kadın üretiminin görünür kılınması hedefleniyor. Tema başlığı altında yer alan tüm oyunlar, Odeabank’ın tema sponsorluğunda seyirciye sunuluyor.

Arter’in değerli katkılarıyla..

Panel:
📌 Çocuk Anlatılarında Eşit Bir Yol Nasıl Bulunur?
🗓️ 23 Ekim Cumartesi 16.00
📍 Arter, Sevgi Gönül Oditoryumu

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku