Bıraktığı Boşluk Hiç Dolmadı: “Levent Kırca”

Pınar Çekirge
2189 Görüntülenme

12 Ekim 2015’de aramızdan ayrılan Levent Kırca’nın değerli hatırasına saygıyla…

Hatırlıyorum, “Oyun Treni” ile karışmıştı hayatlarımıza. Oysa öncesi vardı, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Cüneyt Gökçer ile “Son İstasyon” adlı oyunda rol almıştı. Ankara Birlik Tiyatrosu, hemen ardından Halk Oyuncuları’yla sahne çalışmalarına devam etmişti.

“Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”, “Ali Baba ve Kırk Haramiler”, “Yarın Cumartesi”, “Toros Canavarı” , “Nafile Dünya”, “Kadıncıklar” , “Gereği Düşünüldü”, “Uç Baba Hasan” ve diğer oyunlar.

Turneler. Ödüller… Zorlukla, mücadeleyle geçen bütün o yıllar…

Hayata karşı hep ‘hodri meydan’ dedi Levent Kırca. Hep muhalifti ve mizahın gücüne inanıyordu. Arada bir zülfiyare dokundu.Tam yerine rast geldi manzara koydu. Kazansak da, kaybetsek de, sonuç değişmiyorsa sağlık olsun, dedi.

“Siz Olsaydınız Ne Yapardınız”, “Bu Oyun Nasıl Oynanmalı”, “Sağlık Olsun”, ” Olacak O Kadar” adlı televizyon programlarıyla çok büyük başarılara, rekorlara imza attı.

“Altın Şehir”, “Ne Olacak Şimdi” , “Son” , “Son İstasyon” filmlerinde oynadı.

Sıcak, samimi oyunculuğu, sahne sempatisiyle kitlelerin beğenisini kazandı. Zengin çeşitleme yeteneği, geniş soluklu yorum tekniğiyle düşündüren, sorgulatan, duygulandıran karakterleri yaşar kıldı her defasında.

Söylenemeyenleri söyledi cesaretle. Kara mizah ustasıydı. Nasrettin Hoca’ydı.

Çok sevildi… Alkışlandı. Ve hep denir ya, bıraktığı boşluk hiç dolmadı.

Hatırasına saygıyla…

PINAR ÇEKİRGE

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku