BILT SUNAR: Korhan Başaran, “Dido” ile Bilkent Tiyatro Ana Sahnesi’nde

editor

Bilkent Uluslararası Laboratuvar Tiyatrosu (BILT), Korhan Başaran’ın tek kişilik oyunu “Dido”nun prömiyerini sunuyor.

Company RAu’nun sanat yönetmeni Korhan Başaran’ın kavramsallaştırdığı, yazdığı ve yönettiği Dido, 20 Ocak’ta İngilizce ve 21 ve 22 Ocak’ta Türkçe olarak Bilkent Üniversitesi MSSF Ana Sahne’de saat 20.00’de sahnelenecek.

Dido’nun metni Başaran tarafından Vergilius’un yazdığı Roma’nın ulusal destanı Aeneis’ten ve Christopher Marlowe’un klasik oyunu Kartaca Kraliçesi Dido’dan esinlenerek yazıldı. Başaran’ın Kraliçe Dido ve Truvalı kahraman Aeneas gibi güçlü tarihi kimlikleri tek başına canlandırdığı yapıt, kalp kırıklığının fiziksel ve ruhsal boyutlarını izleyiciye yansıtmayı hedefliyor.

Başaran’ın disiplinler arası bir performans olarak tasarladığı yapıtın özgün müziği Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Tolga Yayalar’a, görsel tasarım ve video kurgusu Ataman Girişken’e ait. Işık tasarımını Yılmaz Ertekin’in gerçekleştirdiği oyunun kostümü moda tasarımcısı Ümit Ünal’ın imzasını taşıyor.

Company RAu, dans alanında uluslararası çalışmalarını 2008’den bu yana Korhan Başaran’ın artistik direktörlüğünde sürdürüyor.

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü bünyesinde 2019’da Jason Hale sanat yönetmenliğinde kurulan Bilkent Uluslararası Laboratuvar Tiyatrosu (BILT), çağdaş Türk yazarların oyunlarını geliştirmeyi hedefliyor.

Oyunun biletleri bilet.bilkent.edu.tr adresinde.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku