AKM’deki Oyunları İptal Edilmişti: Metin Zakoğlu‘na İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kapılarını Açtı

editor
784 Okunma
AKP’nin İBB adayı Murat Kurum hakkında espri yaptığı için Kültür Bakanlığı’na bağlı AKM’deki gösterileri iptal edilen Metin Zakoğlu’nun yeni adresi belli oldu. Oyununu İBB’nin restore ettiği MetroHan’da sergileyebilecek.

İktidarın 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı gösterdiği Murat Kurum hakkında espiri yaptığı için Kültür Bakanlığı’na bağlı Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) gösterileri iptal edilen komedyen Metin Zakoğlu‘na İstanbul Büyükşehir Belediyesi kapılarını açtı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Zakoğlu’nun gösterilerinin İBB’ye bağlı Metrohan’da izlenebileceğini söyledi.

Polat, X hesabından yaptığı şu açıklamayı yaptı:

“Salon sözleşmesi iptal edilen Metin Zakoğlu’nu yalnız bırakmıyoruz. İBB salonlarımız seyirci ve sanatçılarımızındır. Oyununu çok yakında restore edip İstanbul’a kazandırdığımız MetroHan’da izleyebilirsiniz. İstanbul’a kaybettiği kültür ve sanat şehri kimliğini tekrar kazandıracağız.”

ZAKOĞLU NE DEMİŞTİ?

Şubat ayından bu yana AKM’de sahne alan Zakoğlu’nun 7 Mayıs’taki ‘Hayrola Kayrola’ isimli gösterisinin ardından beş oyunu Kültür Bakanlığı tarafından iptal edilmişti

BirGün’den Işıl Çalışkan’a konuyla ilgili konuşan Zakoğlu, oyunundaki Murat Kurum esprisinin hakaret içermediğini belirterek şunları söylemişti:

“Şubat ayında Ferhan Şensoy’un Hayrola Kayrola için ve nisan ayında da Gogol’un Bir Delinin Hatıra Defteri isimli oyunlarımı oynamak üzere AKM yönetimi ile bir sözleşme imzaladık. Ama son oyunda Murat Kurum’la ilgili yaptığım hiçbir hakaret içermeyen espri nedeniyle sansüre uğradım. Kurum’un Küçükçekmece’ye Anadolu Yakası’nda demesi üzerinden yaptığım şaka nedeniyle sorgusuz sualsiz bütün oyunlarım iptal edildi. İptal dilekçesinde bir uyarı gelmedi. Hakaret içeren hiçbir cümlem yok.”

Kaynak: https://artigercek.com/kultur-sanat/murat-kurum-esprisi-nedeniyle-akmdeki-oyunlari-iptal-edilmisti-ibbden-304383h

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku