BILT 2023/24 Tiyatro Metin Seçmeleri Başlıyor

editor
Her sezon Ankaralı tiyatro severleri tiyatronun özgün eserleriyle buluşturan Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü bünyesinde kurulan profesyonel topluluk BILT (Bilkent Uluslararası Laboratuvar Tiyatrosu) tarafından düzenlenen “BILT 2023/2024 Tiyatro Metin Seçmeleri” başlıyor. Çağdaş Türk tiyatro yazarlarının yeni oyunlarını geliştirmeyi ve sahnelemeyi hedefleyen topluluk, 30 Mart 2024 tarihine kadar başvuruları kabul edecek.

BILT’in geliştirip sahnelediği ilk oyun BILT üyesi Barkın Kenan’ın yazdığı 77. Şube oldu.Topluluk ilk olarak 2019 yılında Türkiye’nin tüm oyun yazarlarına yayınlanmamış ve sahnelenmemiş oyunlarını gönderme çağrısında bulundu. Gönderilen 55 metin arasından 10 oyun sahne okumasına layık görüldü. Bu metinler arasından Zana Kılıç’ın yazdığı “Değirmen” adlı oyun geçtiğimiz yıl, Ayşe Emel Mesci yönetmenliğinde BILT ekibi tarafından, topluluğun ikinci oyunu olarak sahneye konuldu.

BILT Genel Sanat Yönetmenliğini Bilkent Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale üstleniyor. Hale, “BILT için okumaya layık gördüğümüz eserler çağı yakalayan ve evrensel temalardan beslenen yeni metinlerden oluşuyor. BILT olarak Türkiye’nin oyun yazarlarının sesini duyurmayı hedefliyoruz ” diye konuştu.

Başvurular 30 Mart 2024’e kadar devam edecek.Ayrıntılı bilgiler ve başvuru koşulları https://theatre.bilkent.edu.tr/bilt-play-submission/ ve bilkent_bilt instagram sayfasında.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku