BGST Tiyatro’nun Yeni Projesi Yayında: “Polikrom Portreler”

editor

BGST Tiyatro’nun yeni projesi “Polikrom Portreler” dijital ortamda seyirciyle buluştu. 

Proje Hakkında:

Kumsal, Adrie, Neriman, Kifah, Güneşin, Nilüfer, Asiye, Neyruz… Polikrom Portreler, kimi gerçek, kimi kurmaca, birbirinden renkli kadınların hikâyelerini dijital sahne, söyleşiler ve grafikler aracılığıyla bizlere anlatıyor. Farklı hikâyeleri, hedefleri, zorlukları ve ümitleri olsa da kadın olmanın ortak deneyimine tanık olduğumuz bu hayatların bize öğreteceği çok şey var.

Polikrom Portreler

Polikrom, Yunanca çok renkli anlamına geliyor. Birçok Avrupa dilinin yanı sıra Türkçeye de geçen bu terim, ağırlıkla sanat eserlerinin çok renkliliğini belirtmek için kullanılıyor. Polikrom Portreler, gerçek ve kurmaca kadınlarla yapılan söyleşilerle farklı toplumsal arka planlardan kadın portrelerini tanıtıyor.

Elvan’la Polikrom Portreler

Elvan’la Polikrom Portreler, bir dijital tiyatro projesi. Sevilay Saral’ın yazdığı bu dijital-oyunda, ana akım medyada gazetecilik yapmak içine sinmeyince kendi YouTube kanalını açan akademisyen ve gazeteci Elvan karakterinin söyleşilerini izliyoruz. Elvan, hayatlarını başkalarına destek olmaya adamış, güçlü kadınlarla söyleşiler yapıyor. Bu söyleşiler aracılığıyla kurmaca ama ayakları gerçek hayata basan kadınların hayat hikâyelerine ve başkalarına ilham verecek deneyimlerine tanık oluyoruz.

Videolar için tıklayınız:

https://www.youtube.com/watch?v=pkBomhIKP2Y&list=PLD7IXR7KUu-ofFxdZ6Y253k_Qe5MUjljW

Pandemide Tiyatro

Yüz yüze buluşma olanaklarının  oldukça sınırlı olduğu pandemi döneminde, tiyatro yapmaya devam etmeninin yollarını araştıran bu proje, BGST Tiyatro’nun uzun yıllara dayanan “kadınların tiyatrosu” birikimini farklı bir mecraya -dijital ortama- taşıyor.

Polikrom Portreler projesinin bir başka ayağı da kurgu karakterleri beslemek üzere yapılan söyleşilerden oluşuyor. Çok farklı hayatlar yaşamış kadınlarla yapılan söyleşiler, hayat hikâyelerinin  yaşama biçimlerini sorgulatan,  ilham verici, güçlendirici değerini  öne çıkarıyor. Proje bu söyleşilerle kurgusal ve gerçek yaşam hikâyelerini bir araya getiriyor.

Web sitesi dijital oyunu ve söyleşileri bir araya getirmekle kalmıyor, sanatçı Zeycan Alkış’ın çizimleri ve web sitesi tasarımıyla projenin üçüncü ayağını oluşturuyor.

Projeye www.polikromportreler.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Polikrom Portreler Proje ekibi

Hollanda ile İşbirliği

Hollanda Konsolosluğu’nun verdiği destekle hazırlanan bu projede, Sevilay Saral oyunları yazdı. Aysel Yıldırım oyunların rejisini yaptı. BGST Tiyatro’dan Aysel Yıldırım ve Büşra Karpuz ile Hollandalı oyuncu Nazmiye Oral karakterleri canlandırdı. Nazmiye Oral’ın oynadığı bölüm için Hollanda’dan Female Economy ile işbirliği yapıldı. Türkiye’deki söyleşileri Ülker Uncu, Hollanda’daki söyleşileri Martha  Gallego gerçekleştirdi. Zeycan Alkış, web sitesindeki çizimleri yaptı ve web sitesini tasarladı.  Projenin koordinatörlüğünü Ülker Uncu üstlendi. Polikrom Portreler  BGST Tiyatro’ya  renkli işbirlikleri ve  ilişkiler kazandırdı.

Polikrom Portreler, proje ekibinin çok emek verdiği, işbirliği ve kolektif akıl yürütme ile derinleşmeyi hedeflediği bir proje oldu. Bu projenin spesifik temalar üzerinden sürdürülmesi planlanıyor.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku