27. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Bu Hafta

editor
FESTİVALİN İNGİLTERE’DEN KONUĞU HOFESH SHECHTER TOPLULUĞU, ÇİFTE CİNAYET GÖSTERİSİYLE  14-15 KASIM’DA İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ’NDE

pastedGraphic.png


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)
tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Entek, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 27. İstanbul Tiyatro Festivali, yerli ve uluslararası gösterileri izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor.

Son on yılda dans dünyasında beklenmedik bir kırılma yaratarak çağdaş dansı geniş kitlelere ulaştırmayı başaran, Londra merkezli, dünyaca ünlü Hofesh Shechter Topluluğu, nefes kesici dans gösterisi Çifte Cinayet’le festivale konuk oluyor. N Kolay Dijital Banka’nın yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru olarak destek verdiği gösteri, 14-15 Kasım saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Londra Kraliyet Balesi, Metropolitan Operası, Nederlands Dans Theater, Broadway, BBC gibi topluluk ve kurumlar için koreografiler üreten; 2008’de Londra’da kurduğu topluluğuyla dünya sahnelerinde bir coşku fırtınası estiren Hofesh Shechter imzalı Çifte Cinayet, koreografın alametifarikası olan bir ikilik barındırıyor ve iki ayrı bölümden oluşuyor. Eserin ilk bölümü Palyaçolar’da Shechter, şiddete olan duyarsızlığımızı, eğlence adı altında ne kadar ileri gidebileceğimizi inceliyor. Gösterinin ikinci bölümü Çözüm’de ise bir önceki bölümde sarsılan seyirciyi deva niteliğindeki bir sevecenlikle sarıp sarmalıyor, bir şefkat sığınağı yaratıyor. Sahnede hayranlık uyandıran 10 dansçı, seyirciyle çok az dans gösterisinde rastlanabilen bir yakınlık kuruyor. Şimdi tutku dolu, nefes kesen bu eseri izleme sırası İstanbullularda.

Işıl Kasapoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleştirilen 27. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Kasım’a kadar sürecek. Festivalin programı tiyatro.iksv.org/tr/program; ücretsiz yan etkinlik takvimi ise tiyatro.iksv.org/tr/yan-etkinlikler adresinde.

Festival biletleri passo.com.tr, Passo mobil aplikasyonu, Passo perakende satış noktaları ve İKSV gişesinde (pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışta.

Festivalde Haftanın Oyunları

  • TERÖRİZM

15-16 Kasım 20.00 / Caddebostan Kültür Merkezi

Tansu Biçer, Tülin Özen, Fatih Sevdi gibi usta isimlerin başını çektiği oyuncu kadrosuyla Bahçe Galata’nın sahneye koyduğu Terörizm, birbirini ötekileştiren, toplumsal olaylara duyarsızlaştığı ölçüde kendi başına gelenlere hassaslaşan günümüz insanı üzerine karanlık bir komedi. Şehir yaşamından beş farklı sahne gösteren bu oyun, vahşice eylemlerle ilgili değil; korku ve şüphenin sıradanlaştığı, dağılmış bir toplumun nasıl birbirine düştüğüne dair. Presnyakov Kardeşler’in metni ve Saim Güveloğlu rejisiyle, korkuyla yaşamanın toksik etkilerine içe işleyen, zekice bir bakış atan Terörizm, 

15-16 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

  • BAKLAVA CUMHURİYETİ

17-18 Kasım 20.00 / DasDas

Anestis Azas’ın tasarlayıp yönettiği, eleştirmenlerin yeni nesil Yunan tiyatrosunun yol göstericisi olarak selamladıkları umulmadık biçimde komik, teatral sözde-belgesel Baklava Cumhuriyeti’nde Cem Yiğit Üzümoğlu canlandırdığı Fatih karakteriyle övgüler topluyor. Biri Türk diğeri Yunan bir genç çift, çağdaş Yunan toplumunun çelişkileriyle, ulus kimliğinin sorunsallarıyla ve küresel ölçekte dijital tek bir ulustan oluşacak olası bir geleceğin ütopik gerçeğiyle yüzleşirken izleyiciyi de maceralarına ortak ediyorlar. Baklava Cumhuriyeti, yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ENKA Vakfı’nın desteğiyle, 17-18 Kasım’da DasDas’ta sahnelenecek.

  • BANKTA

17-18 Kasım 20.00 / Süreyya Operası

Beş dansçı ile üç uzun siyah bankın başrolünde olduğu Bankta, insan ilişkileri ve insanın hayattaki yerini bulabilmesine dair son derece dürüst, çok katmanlı bir öykü. Danimarka’nın önde gelen dans topluluklarından biri olan ve kuruldukları günden bu güne 40 yıldır ürettikleri her eserle Danimarka dans sahnesine farklı bir boyut katan Uppercut Dans Tiyatrosu ilk kez festival kapsamında Türkiye’de. Konsept ve koreografisi Stephanie Thomasen’e ait olan Bankta, Altınyıldız Classics’in gösteri sponsorluğunda, Statens Kunstfond’un değerli işbirliğiyle 17-18 Kasım’da Süreyya Operası’nda.

  • KABUK

18-19 Kasım 15.00 / Alan Kadıköy

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü desteğiyle üretilen, Semih Ali Aksoy’un yazıp yönettiği, festivalin deprem bölgesinden konuğu Kabuk, uyku tutmayan üç kardeşin bir deniz kabuğunun peşinde birbirleriyle, denizle ve uykuyla mücadelesini anlatıyor. 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden bu oyun doğanın sürprizleri karşısında el ele vermenin gücüne dair şiirsel bir performans. İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu ile desteklenen, Atta Festival yapımı oyun, 18-19 Kasım’da Alan Kadıköy’de. 

İstanbul Tiyatro Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için: instagram.com/istanbultiyatrofestivali
x.com/tiyatrofest
facebook.com/istanbultiyatrofestivali
tiktok.com/iksv_istanbul
#istanbultiyatrofestivali

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku