18. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başlıyor

editor
646 Görüntülenme

Van Devlet Tiyatrosu’nun her yıl düzenlediği şenliğin on sekizincisi 8 – 15 Haziran 2021 tarihleri arasında Van Devlet Tiyatrosu bahçesine kurulacak kamyon sahnede ücretsiz gerçekleştirilecek.

Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği yarın (8 Haziran Salı) Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı “Oz Büyücüsü” oyunu ile açılıyor.

Van Devlet Tiyatrosu’nun her yıl düzenlediği Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliğinin on sekizincisi 8 – 15 Haziran 2021 tarihleri arasında Van Devlet Tiyatrosu bahçesine kurulacak kamyon sahnede ücretsiz gerçekleştirilecek.

Pandemi nedeniyle okulların oyunları ile katılamadığı şenliğe Trabzon, İstanbul, Ankara ve Bursa Devlet Tiyatroları kendi prodüksiyonları olan çocuk oyunları ile katılacak.

Şenlik süresince her gün 11:00 ve 14:00 saatlerinde iki seans olarak sahnelenecek oyunlarda seyirciler ateşleri ölçülerek ve HES kodu kontrol edilerek şenlik alanına alınacak. Sosyal mesafe kurallarına uyumlu seyirci planı yapılarak oyunlar izlenecek.

8 -9 Haziran Trabzon Devlet Tiyatrosu – “Oz Büyücüsü”
10 – 11 Haziran İstanbul Devlet Tiyatrosu – “Ne Dersiniz”
12 – 13 Haziran Ankara Devlet Tiyatrosu – “Altın Kız”
14 -15 Haziran Bursa Devlet Tiyatrosu – “Sinco Akıllı Sincap” 

Çocuk ve gençlerin oyunları ücretsiz olarak izleyebilecekleri şenlik ile ilgili Van Devlet Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Gül Urgan-Yıldız şunları söyledi:

“Her yıl Nisan ayı sonunda başlayıp, Mayıs ayı ortalarına kadar süren Van Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği 1999/2000 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının, çocukların ve gençlerin şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıktı. ‘Her okul bir tiyatro olsun!’ düşüncesiyle Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okullara Van Devlet Tiyatrosu çalışanları ulaşarak Türkiye’de, belki de dünyada eşi görülmemiş bir şenliğe imza atıyor.

“Ulaşılan okullardaki çocuklar, gençler sanatçı ağabey ve ablalarının desteğiyle tiyatroyla tanışıyor. Yıllar içinde giderek büyüyen ve hedefleri arasına yenilerini ekleyen Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği amacı doğrultusunda pandemi koşullarında gerekli önlemler alınarak yoluna devam ediyor. Vanlı çocuk ve gençlerin sahnede sesini duyurmasının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen tiyatroların oyunları da şenliğimiz kapsamında yerlerini alıyor.

“2012 yılından beri Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği kapsamında çocuk ve gençlere açık atölyeler de hayata geçirildi. Müziği, resmi, heykeli, tiyatroyu, operayı, baleyi profesyonel ellerden tanımalarını sağlayacak gösteriler düzenlenerek, sanatın ışığıyla, deprem yaşamış bölgemiz çocuk ve gençleri için yaşanılan zorlu günler geride bırakılmaya çalışıldı.”

 

Kaynak: https://bianet.org/bianet/yasam/245262-van-akdamar-cocuk-ve-genclik-tiyatrolari-senligi-basliyor

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku