Yolcu Tiyatro’dan Yeni Oyun: Joko’nun Doğum Günü

editor
768 Görüntülenme

Yolcu Tiyatro çağdaş sanat hayatının önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland Topor’un  ‘Joko’nun Doğum Günü’ adlı eserini sahneye koyuyor.

image1-1

1 Ekim’de Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde prömiyerini gerçekleştirecek. Oyunun yönetmenliğini ‘Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler’ ve ‘Kapıların Dışında’ oyunlarının yönetmeni Ersin Umut Güler yapıyor. Oyunun çevirisi ise Mine Kırıkkanat’a ait…

Yüksek performans gerektiren, hareket tasarımı ile projection Mapping teknolojisini birleştirerek sunan oyunun oyuncu kadrosunda  Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu,  Can Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede yer alıyor.

Sistemin, insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen ezilen ilişkisi üzerinden absürd bir anlatım biçimi ile anlatan oyun; su deposunda işçi olarak çalışan Joko ‘nun başından geçenleri anlatıyor.

Joko “Bir de sizleri taşımaya başladığımdan beri yere bakıyorum hep, daha önce göğe bakardım…” cümlesiyle de  halkın sırtından geçinenlere gönderme yapıyor.

Yazan: Roland Topor
Yöneten: Ersin Umut Güler
Çeviri: Mine Kırıkkanat
Hareket Tasarımı : Selçuk Gökdere
Animasyon Post Projection : Tufan Dağtekin
Kostüm Tasarımı : Makbule Mercan
Işık Tasarım : Alevi Topal
Sahne İllüstrasyonları : Can Badur

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku