Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi: “Tiyatronun Görünmeyen Emekçileri Hibelerden Yararlanamıyor”

editor
1384 Görüntülenme

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, geçen hafta açıklanan “Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Hibe Desteği” hakkında bir açıklama yaptı. Tiyatronun görünmeyen emekçilerinin hibelerden yararlanamadığı ifade edilen açıklama şöyle:

Tiyatro sektöründe faaliyet gösteren tüzel kişiliğe sahip tiyatro işletmeleri (yapımcılar), Mart 2020’den bu yana T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı pandemi desteklerinden faydalanabildiler. Ancak aynı dönemde oyuncu, yönetmen, tasarımcı, ışıkçı, sesçi, dansçı gibi çoğunlukla sanatın bağımsız icra eden ve kayıt dışında bulunan sektör bileşenleri hiçbir destekten faydalanamadı.

Geçtiğimiz hafta açıklanan “Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Hibe Desteği” anlaşılacağı üzere sadece vergi levhasına sahip gerçek kişilerin başvurusuna açıldı. Yukarıda andığımız ve vergi mükellefi olmayan meslek grubundakiler ise bu destekten de maalesef yararlanamadı.

Tiyatro faaliyetinde bulunmakla birlikte herhangi bir meslek tanımları bulunmayan veya var olan meslek tanımları eksik olan, meslek tanımlarına göre istihdam edilmeyen, hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan tiyatro emekçilerinin pandemi dönemine özel bu hibelerden yararlanması vatandaşlık haklarıdır.

Cumhurbaşkanlığı makamından talebimiz; on beş aydan bu yana hiçbir gelir elde edemeyen ve hiçbir destekten yararlanamayan tiyatro emekçilerinin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tanınan sektör sivil toplum oluşumlarının (inisiyatif, platform, dernek, kooperatif) referansları ve oluşturacakları listeler ile hibe kapsamına alınmasıdır.

Saygılarımızla,

TİYATROMUZ YAŞASIN İNİSİYATİFİ

 

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku