Tiyatro Nükte’nin Yeni Oyunu “Kraliçe Shakespeare” Seyirciyle Buluşuyor

editor
970 Görüntülenme

Tiyatro Nükte’nin geçtiğimiz günlerde prömiyeri yapılan yeni oyunu “Kraliçe Shakespeare” seyirciyle buluşmaya devam ediyor. 

Oyunla ilgili olarak Tiyatro Nükte’den yapılan açıklama şöyle:

Pandemi sürecinde, tiyatronun ve daha derinden hissetiğimiz özel tiyatroların yaşadığı ortak sorunlardan bahsetmek havanda su dövmekten öte gitmiyor. Hepimiz aynı sorunların içinde bunaldık. Tiyatronun ve özelinde ‘kadının’ sorunlarla yüzleşmesini ve dünyanın bir olduğu bu problemli süreçteki dönüşümünü tüm hücrelerimizde hissediyoruz.

Canımızın en kavgalı yerinden yakalandığımız bu yaratımın içinde, yeniden  oluşum sürecinde bir kadın emeği olarak inşa ettiğimiz “NükteTiyatro” olarak yola koyulan bizler, 2020 yılında Shakespeare’in oyunlarından ve sonelerinden kolajlayıp, oyunlaştırdığımız “Kraliçe Shakespeare” adlı tek kişilik kadın oyunu ile sahne çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Oyun,  din , ordu ve erkek egemen toplum yapısındaki çatışmanın ortasında kalmış, anomik iç dünyasının  içinde sıkışmış Kraliçe Elizabeht’in penceresinden, evrensel kadın olgusunun değişimi ve kurtuluşu üzerinedir. Onun Protestan – Katolik savaşının tüm enstrümanlarının arasındaki zorunluluğunun, bir gecesinde başlar oyun. Sıkışmış, kırılgan ve ona biçilen “kadın” olmaya zorlanan Elizabeth , kurulu düzene, düzenin bütün baskılarına, sonra kendine, aşklarına, geçmişine, -daha çok- annesine , babasına duyduğu öfkeye, güvendiklerine , güvenemediklerine, kısaca nefesinde tuttuğu her şeye karşı bir çözülme ve çözümlenme serüvenine girişir. Sonra bu belirsiz yapı içinde oyun , onun hesaplaşmasından, her şeye ve herkese olan nefretinin, kendine dokunduğu bir “intihar çizgisinin” sınırını aşıp, onu erkekten de öte bir canavara dönüştürmesinin diliyle son bulur.

Yaşadığımız bu “Büyük Kapatılmanın” içinde böyle bir oyun ile seyirci karşına çıkmak için sabırsızız. Oyunumuz bu sıkışmanın içinde bir ayak diremesi gibi. Var olmak istiyoruz, nefes almalıyız.

Oyunumuz tarihin içindeki bir kadının evrensel çığlığıdır.

Oyunun Künyesi:

Tiyatro Nükte

Adresi:  Bursa – Nilüfer

Telefon: 0536 336 5099

Oyunun Adı : Kraliçe Shakespeare

Süre: 60 dk

Tek perde

Dili: Türkçe

Oyunun Türü: Dram

Önerilen Yaş Limiti: +15

Yönetmen: Yaşar Can Bağatırlar / Özlem Özkoşar

Yazar: William Shakespeare

Oyunlaştıran/Oynayan: Özlem Özkoşar

Aksesuar : Hale Bayraktar

Fotoğraf : Meral Kuru

Kostüm: Aslıhan Pekün

Dekor: Fatih Tokdemir, Hasan Hüseyin Çiçek

Ses Efekt: Adem İşler

Işık: Cenk Usta

Oyunun Konusu: Oyun, ataerkil toplumda yaşayan kadının. din, politika ve ordu içerisindeki sıkışmışlığını Kraliçe I.Elizabeth üzerinden Shakespeare söylemleriyle irdeler ve kadının varoluş düzleminde değişme ve dönüşme zorunluluğunu temel alır. Kadın bu süreçte ya egemenlik kuran erkeğe benzeyecektir ya da erkeğin dünyasını  yutan bir canavara dönüşecektir.

Oyunun yönetmenlerinden Yaşar Can Bağatırlar,  “Kraliçe Shakespeare” ile ilgili şunları söylüyor:

“Lütfen, sıkışmış kalmasın insan; tarih sayfalarında hele, huzursuz ve karanlıkta. Bir nefeslik hayatlar için bu dertler. Gün o yüzden gölge katıyor yaşama. Kendini ezber ve taklit yaşıyor her şey. Su hiçbir kaba uymuyor. Ruh sığmıyor tek bir bedene. Bir renk hiç de bakir kalamıyor. Bir çiçek o kadar masum değil ki sevgiliye sunulsun. Günahlar… Günahlarımız çıkmıyor lekeli meczupluğumuzdan ve biz boyuna huzursuzuz ve yaşlanıyoruz … Günah çıkarmamız gereken her durakta durup, geceden örgümüzü tekrar söküyor, sabaha sessizce hazır oluyoruz. Korku emeğimize inat eşeysizce ürüyor ve buna özenle biz sebep oluyoruz.

Ne zaman insanlığa soyunsak bir tarafımız hep çıplak ve sahte kalır , tarihi yazan , onu yapana sadık kalmadığı için. Tarih belki de insanlığın en tehlikeli icadıdır. Savaşlar yaratır, acılar bırakır … Bizler sebepsiz yorulurken , tarih kendine yorar tüm zaferleri ve çark boyuna insan öğütür…

Yorgunuz evet, her düşe bir gölge gibi girip, güneş battığında siliniyoruz.  Bu bilinen bir gerçek.  Gizlenen şeyler,  görmesini bilinler için sorun değildir. Sorulmadığı halde yapılan açıklamalar, es geçilen noktalar da birçok sırrı ele verir. Kıpırtıların da bir grameri vardır. Kahramanın sahteliği üzerine bahse girebildiğimiz halde, neden hala kalpazanın kim olduğunu söyleyemiyoruz?  Kaçıp gizlensek mi tüm bu yaşanılanlardan yoksa utanıp değişsek mi insan olduğumuzu? Çünkü çark boyuna insan öğütüyor.

Adet yerini bulsun diye peşin sıra kanıyor tüm kadınlığı insanlığın. Kol kırıldı çoktan, yaralandı dil, ama kınında kalmamalı kılıç…Aşkı yaratan, doğurgan ve vaat edici olan kadın, kaderine biçilen acımasız ve karanlık dilden kurtulmalı, kendi yazgısına yeniden bir dil bulmalıdır. Bu dil eksik kalırsa asıl, çark boyuna insan öğütecek.

İyi oyun savaşçıdır, geçmiş olana kaçış bırakmaz o yüzden en güçlü cephesidir sahne.  Taşır umutları tüm çağlara… Bu yüzden;

“Yaşasın Tiyatro!”

Oyun Programı:

“Kraliçe Shakespeare” 12 Nisan 2021 tarihinde Bursa  Çek Sanat Görükle Kültür Merkezinde saat 19:00’da sahnelenecek. Ardından Ankara, Eskişehir ve İzmir turneleri planlandı.

 

2

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku