Tayfa Performans, İlk Oyunu “Zümrüt Hanım’ın Yadigârları” ile Tiyatro Dünyasına Merhaba Diyor

editor
Tayfa Performans’ın – mekan sağlayan Tiyatro 34 işbirliğiyle birlikte – ilk oyunu “Zümrüt Hanım’ın Yadigârları” seyirciyle buluşuyor.
Oyun Hakkında:

“Orada, kendi hayaletinle de karşılaşıyorsun. Olabileceğin bütün potansiyelleri içinde barındıran bir hayalet bu. Ama bu benim hayaletimin hikayesi değil, Zümrüt Hanım’ın hayaletinin hikayesi.”

Deniz, tiyatrocu olmak için ailesinin ona sunduğu ayrıcalıkları bırakmış, kariyerini inşa edip kendini kanıtlamaya uğraşırken, merhum büyük babaannesi Zümrüt Hanım’ın 90 yıllık evinin yıkılacağını öğrenir. O vakitten sonra Deniz, rüyalarında Zümrüt Hanım’ı görür, sokakta gördüğü insanları Zümrüt Hanım’a benzetir ve işini yapamaz hale gelir. Bu musallatlığın bitmesi için son çare olarak yıkılmak üzere olan eve gidip araştırmaya karar verir. Deniz eve gittiğinde orada (ikinci dereceden) kuzenleri olan Aleyna ve Leyla’yla karşılaşır. Zümrüt Hanım, onlara da musallat olmuştur ve üçü birlikte bunun sebebini anlamak için bir arayışa girerler. Bu arayışta bir yandan da büyük babaannelerini, birbirlerini ve kendilerini de tanımaya çalışacaklardır.

Oyun, eksenine “Ölüm – Hayat – Aidiyet” kavramlarını almaktadır. Aynı zamanda özgün metniyle, Tayfa Performans’ın – mekan sağlayan Tiyatro 34 işbirliğiyle birlikte – ilk oyunudur.

Oyunun Künyesi:

Yazar – Yönetmen: Buğra Can Şahin

Dramaturg: Bülent Gültekin

Afiş Tasarım: Beril Becerikli

Oyuncular: Gupse Esila Ay, Laçin Ergül, Şevval Antep

1

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku