Tarihi Trafalgar Tiyatrosu Açılıyor

editor
724 Görüntülenme

İngiltere’nin ünlü West End Sahnesi bölgesinde yer alan ve restorasyonu sır gibi saklanan tarihi Trafalgar Tiyatrosu’ndan ilk görüntüler ortaya çıktı. 28 Temmuz’da ünlü Jersey Boys müzikali ile açılacak olan ve siyah, gümüş, bronz ve altın renklerle donatılan tiyatro izleyiciyi 1930’lara geri götürecek.

Karar gazetesinden Saliha Sultan’ın haberine göre, Londra’da bulunan tarihi Trafalgar tiyatrosu, bir yıl süren restorasyonun ardından açılıyor. 1930’lu yılları anımsatan restorasyonla geri dönen tiyatronun açılış etkinliğinde ise hit müzikal Jersey Boys sahne alacak.

Trafalgar Meydanı’na yakın olan tiyatronun restorasyonunda kullanılan siyah, gümüş, bronz ve altın renkler seyirciyi 100 yıl önceye götürüyor. Tiyatronun balkonu ise sahne önüne bakacak şekilde yeniden düzenlendi. 630 kişilik oditoryumda ayrıca yepyeni özel tasarım yeşil renk konforlu koltuklar kullanıldı

Etrafı ünlü saat kulesi Big Ben, Downing Caddesi, Buckingham Sarayı ile çevrili tiyatronun, dünyanın dört bir yanından sanatseverleri ağırlaması bekleniyor.

Trafalgar Tiyatrosu 28 Temmuz’da açılacak.

tarihi2.jpg

‘WEST END SAHNESİ’ NEDİR?

Londra’nın merkezindeki West End Bölgesi’nde yer alan, ‘Theatreland’ olarak da anılan bölgede sahnelenen bütün tiyatro oyunlarını ifade etmek için kullanılan ‘West End Sahnesi’, bugüne kadar sayısız kült performansa ve isme ev sahipliği yaptı. New York’taki Broadway ile birlikte dünya çapında tiyatronun kalbinin attığı birkaç yerden biri olan tiyatro bölgesi, 19. yüzyılın başlarından itibaren küçük tiyatro salonlarının açılmasıyla gelişmeye başladı.

1737’de yürürlüğe giren ve hükümete oyunları sansürleme yetkisi veren “Lisans Kanunu”nun 1968’deki “Tiyatrolar Kanunu”yla ortadan kalkmasıyla rahat bir nefes alan West End, faaliyetlerini halen sürdürüyor ve 2002’den beri yılda 12 milyondan fazla seyirci çekiyor.

İrili ufaklı 38 tiyatrodan oluşan bölge, Birleşik Krallığın kültür-sanat hayatının da en gözde yerlerinden biri ve oyunlar ile müzikallerin yanı sıra sihirbazlık ile pandomim gösterilerine de ev sahipliği yapıyor.

tarihi1.jpg

 

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku