Sercan Gidişoğlu: “Tiyatroların Sorunlarıyla İlgili İstişareler Devam Ediyor”

Yavuz Pak
2885 Görüntülenme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, korona virüs salgını dolayısıyla sanat ve tiyatro alanında alınacak önlemlerle ilgili olarak iki gün önce sosyal medya hesaplarından açıkladığı bazı destekleme tedbirleri (http://www.tiyatrodergisi.com.tr/kultur-ve-turizm-bakani-mehmet-nuri-ersoy-kultur-sanat-alanindaki-destekleri-acikladi.html ) üzerine Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Sercan Gidişoğlu ile görüştük. Gidişoğlu’nun, önümüzdeki günlerde tamamı açıklanması beklenen destek paketinin içeriği ve görüşmeler hakkında dergimize yaptığı açıklamaları okurlarımızla paylaşıyoruz: 

Yavuz Pak: Oyuncular Sendikası olarak, Mart ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelere katıldınız. Sizce Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan destekler, tiyatroların salgın sürecindeki maddi kayıplarını, uğradıkları zararı telafi etmeye yetecek midir?

Sercan Gidişoğlu: Kültür ve Turizm Bakanı sosyal medyadan bir destek paketi açıkladı ancak çalışmalar devam ediyor. Açıkçası, şu an açıklanan paket gelecek için özel tiyatroları rahatlatmaktan ziyade, bu yılki desteklerle ilgili sayı şartının aranmaması (ki başka ne olabilirdi düşünmek güç) ve destek ödemelerinden yararlanan tiyatro sayısının artırılıp ödemelerin öne çekilmesi gibi “anlık rahatlama” getirecek tedbirler. Bunun yanında, bir çok tiyatro vergi ertelemesi uygulamasından da yararlanacak diye biliyorum. İşin tiyatro işletmeleri ile ilgili işveren boyutunu bir işveren örgütü olan Tiyatro Kooperatifi takip ediyor. Biz de onlarla sıkı ortaklık içindeyiz. İşletmelerle ilgili soruları onlar daha detaylı ve doğru yanıtlayacaktır. 

Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki, iki önemli konu var burada: Birincisi, sayın bakanın bahsettiği “Kültür Girişimi” belgesi. Bu, zaten tiyatroların ve bizlerin yıllardır önerdiği “tiyatroların eğlence yerleri gibi değerlendirilip vergilendirilmemesi gerektiği, kendilerine has bir statüleri olması gerektiği” talebine cevaben gerçekleştirilen bir çalışma ve çok önemli.

Açıkçası ben henüz hangi tiyatroların bundan yararlandığını bilmiyordum. Kültür ve Turizm Bakanı 130 gibi bir sayı vermiş. Ama dediğim gibi, biz işveren tarafı örgütü olmadığımız için bu düzenleme ile ilgili çalışmalarını Tiyatro Kooperatifi yürütüyor. Bu husus geleceğimiz için çok önemli belirleyici.

Yavuz Pak: Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığınız görüşmelerde gündeme gelen ana konu başlıkları nelerdir? 

Sercan Gidişoğlu: Biz Oyuncular Sendikası olarak, hem tiyatroların hem oyuncuların “yapısal sorunları” için Kültür Bakanlığı ile irtibatı sıkılaştırdık ve “orta-uzun vadeli” çalışmalarımızı da gündeme gerip önerilerimizi sunuyoruz.  Sendika olarak en son Cuma günü bir öneri paketi sunduk ve ben dün Kültür Bakanlığı yetkilileriyle telefonda görüştüm ve toplantılar öncesi Bakanlık bürokratlarıyla bazı konuları istişare ettik.

İkinci önemli konu ise, “doğrudan finansal yardım”. Tiyatrolara olan finansal desteğin de genişletilmesi gerek. Ancak, dediğim gibi oradaki beklentileri tiyatro işletmecileri ve Tiyatro Kooperatifi daha doğru değerlendirir. Biz bu süreçte en çok mağdur olan “sanatçılara” (tiyatro oyuncuları, dansçılar, opera şarkıcıları, performans sanatçıları, seslendirme oyuncuları, ihtiyaç sahibi yaşlı sanatçılar, vb.) nasıl bir finansal destek sağlanabilir konusunda çalışmalar ve öneriler verdik.

Yavuz Pak: Bakanlık ile görüşmeleriniz önümüzdeki günlerde de devam edecek mi?

Sercan Gidişoğlu: Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklar ile çalışmalarımız hala devam ediyor, hatta belki de daha yeni başlıyor denebilir. Önce acil ihtiyaçlar sonra da orta-uzun vadede “sanatçıların statü, sigorta, kayıt dışılık, ücret sorunları” gibi sorunlara çözüm getirmek istiyoruz. Bunlar için de önerileri verdik, gerektikçe vermeye de devam edeceğiz.

Sadece bu acil durumda sanatçılara bireysel desteğin önünde kanuni bazı engeller var, bunların nasıl aşılabileceğine dair bakanlık da çalıştığını belirtti. Biz de çalışmaya devam ediyoruz.

Yavuz Pak: Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Sercan Gidişoğlu: Ben teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku