Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği Genç Oyun Yazarları Arıyor: “Perdeyi Sen Aç”

editor
900 Görüntülenme

Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği, ’PERDEYİ SEN AÇ!” sloganıyla “genç oyun yazarlığı yarışması düzenliyor. Kültür Bakanlığı maddi katkılarıyla organize edilen yarışmanın başvuruları 12 Mart 2021 tarihinde sonra erecek. 

Yarışmayla ilgili olarak Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği’nden yapılan açıklama şöyle:

T.C. Kültür Bakanlığı maddi katkılarıyla, Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği’nin organizasyonunu üstlendiği ‘’PERDEYİ SEN AÇ!” sloganıyla birlikte geleceğin genç oyun yazarlarını arıyor.

GENÇ OYUN YAZARLARI YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1. KONU VE AMAÇ: Türkiye genelinde 18-24 yaş arasındaki gençler arasında tiyatro oyun yazarlığı teşvik etmek;

Yerli tiyatro eserlerinin en yeni örneklerini okuyucu ve seyirciler ile buluşturmak;

Türkiye’de telif hakları alanında toplumda farkındalık yaratmak.

2. KAPSAM:

Yarışmanın tüm organizasyonundan ve başvuru sürecinden Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği sorumludur.

3. YARIŞMANIN TÜRÜ:

18-24 yaş arasındaki gençler arasında tiyatro oyun yazarlığı yarışması.

4. KATILIM KOŞULLARI:

Yarışmaya dosya halinde adaylar en fazla 1 (bir) eser ile başvururlar. Yarışma oyunlarının daha önce basılmamış olması gerekmektedir.

Yarışmaya ancak daha önce herhangi bir oyunu özel veya ödenekli tiyatrolarda sahnelenmeyen 18-24 yaş arası yazarlar katılabilir.

Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği Üyeleri, Seçici Kurul Üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru sahipleri, dereceye giren oyunlar üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği devrettiğini kabul eder.

Dereceye giren oyunlar Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği tarafından 3 yıl içinde sahnelenebilir. Bu süre zarfında oyunun başka tiyatrolar tarafından sahnelenmesi Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği’nin yazılı iznine tâbidir.

Yarışmaya gönderilen oyunların özgünlüğüne ilişkin sorumluluk yazarlarına aittir. Üçüncü kişilerin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda oyun sahibi, uğrayacağı ve uğratacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı fark edilen eserden ödül geri alınır.

5. YARIŞMAYA GÖNDERİLECEK ESERLERDE ARANACAK ŞARTLAR:

Yarışmaya katılacak eserlerin kast sayısı en az 2 (iki) en fazla 6 (beş) kişi olmalıdır. Sadece Türkçe yazılan eserler değerlendirmeye alınacaktır. Yarışmaya uyarlama eserlerle başvurulamaz. Konu kısıtlaması yoktur.

Yarışmaya katılacak oyunların metinleri, 12 punto “Times New Roman” fontu ile A4 boyutunda sayfalara hazırlanmış, 6 kopya ve oyun metninin dijital kopyasını içeren bir harici/flash bellek ile tek büyük bir zarfa (1.Zarf) konulmalıdır. Her nüshanın ilk sayfasında oyunun adı, oyunun türü, perde/sahne sayısı ve yazar rumuzu yer almalıdır. İkinci sayfada ise yazar rumuzu ardından yarım sayfalık oyun özeti olmalıdır. (Yarışma rumuzu yazarın kendi belireyeceği rastgele üç harf ile üç rakamdan ibarettir. Örneğin ABC123, DTY456, EEU789 gibi).

Yarışmacı bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet fotoğrafını ayrı küçük bir zarfa (2.zarf) koyarak kapalı şekilde teslim edecektir. Küçük zarfın (2.zarf) içinde bulunan özgeçmişte adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılmalıdır. Küçük zarfın (2.zarf) üzerine sadece yazarın rumuzu yazılacaktır. Özgeçmişte adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi belirlenemeyen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Oyun metinlerinde yazarının kimliğini belirten hiçbir bilgi bulunmayacaktır. Aksi halde başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışmacı, özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet vesikalık fotoğrafını koyarak açılmayacak şekilde kapattığı üstünde sadece rumuzu yazılı olan küçük zarfı (2.zarf), içinde harici bellek ve 6 nüsha oyununun bulunduğu büyük zarfın (1.zarf) içine koyarak teslim edilmelidir.

Eserler, boşluklu en az 50 bin ve en fazla 100 bin karakter olmalıdır.

Başvuru adresi aşağıda belirtilen dernek adresidir. Başvurular şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir. Yarışmaya gönderilen metinler iade edilmeyecektir.

6. YARIŞMA TAKVİMİ :

Son Başvuru Tarihi: 12 Mart 2021 saat 17:00

Ödüle değer bulunan oyunlar 27 Mart 2017 tarihinden itibaren www.sgsder.org.tr adresinden duyurulacaktır. 13 Mart 2021 tarihinden sonra belirtilen adrese ulaşan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku