Resim ve Ses Tiyatrosunun Bir Araya Geldiği Dijital Tiyatro Projesi

editor

Kendinizi bir müzede dolaşırken hayal edin. Dikkatinizi çeken bir tablo önünde duruyorsunuz… Tabloda gördükleriniz, aklınızda bir hikâye canlandırıyor…

Peki, hayal ettiğiniz hikâyeyi tablodaki her bir karakter nasıl anlatırdı? Bu sorulara cevap bulma amacıyla kurgulanan PAINTelling projesinde resim, üzerine yazılan sesli oyunlarla yeni bir boyut kazanıyor. Adını painting ve storytelling kelimelerinin birleşiminden alan PAINTelling, resim ve tiyatro sanatını bir araya getiren interdisipliner bir form denemesidir.

Dijital tiyatronun olanaklarının araştırıldığı bu projede resimde görülen sahne, bir olayın son ânı olarak hayal edilir ve “Bu tabloda gerçekleşen olay nedir?” sorusuna cevap oluşturacak bir hikâye tasarlanır. Tabloda yer alan karakterlerin gözünden hikâyenin bu sona doğru nasıl geliştiğini anlatan ses tiyatrosu oyunları üretilir. Seyirci, tablodaki karakterlerin üzerine tıklayarak oyunları dinleyecek, hikâyenin farklı karakterlerin perspektifinden nasıl geliştiğine şahit olacaktır.

Resimler için yazılan oyunlar, tabloların konu edindiği tarihsel ya da kurgusal olayları birebir aktarmayı hedeflemez. Farklı tarihsel dönemlerde, farklı ressamlar tarafından yapılan bu resimler günümüzün politik, sosyal ve ekonomik çatışmaları üzerinden yeniden yorumlanır.

Bu anlamda PAINTelling, insanlığın ortak dertlerini, toplumsal ve kültürel çelişkilerini konu edinen binlerce yıllık kültür- sanat mirasının örnekleri olan resimlerin bir nevi teatral “reprodüksiyonları”dır.  PAINTelling projesi British Council Yaratıcı Yapımcılar programı kapsamında desteklendi. İnternet sitesinin görme ve duyma engelli kişiler için erişilebilir kılınması adına Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ile beraber çalışıldı.

İzlemek için tıklayın:

Kaynak: https://www.muhalif.com.tr/haber/resim-ve-ses-tiyatrosunun-bir-araya-geldigi-dijital-tiyatro-projesi-43658

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku