Prof.Dr. Mutlu Parkan Hayata Veda Etti…

editor
841 Görüntülenme

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Mutlu Parkan, 73 yaşında hayatını kaybetti.

Mutlu Parkan Kimdir?

Prof. Dr. Uğur Mutlu Parkan, 1948’de İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’ndeki beş yıllık eğitiminden sonra Kabataş Lisesi’ni bitirdi, Kabataş Sinema Kulübü kurucularındandır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1978 yılında mezun oldu. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümünde Yüksek Lisansı bitirdi. Paris, Cenevre ve Berlin’de ekonomi-politik, sinema kuramları ve sinema estetiği üzerine araştırmalar yaptı. Çağdaş Macar Sinemasında Istvan Szabo, Amerikan Fantastik Sinemasında Kendini Yineleyen Motifler, Popüler Bir Dizi Filmin İçerik Analizi, 1965 Sonrası Alman Sinemasında Bireysel ve Toplumsal Sorunların Estetik Yansımaları, Çağdaş Fotoğraf Sanatında Maniyelist Tavır, 1990 Sonrası Avrupa Sinemasında Sinema ve Gerçeklik (Realite) İlişkisi, Andrei Terkovsky Sineması: Etik ve Estetik Açıdan Bir İnceleme, 1990 lı Yıllarda Türkiye’deki Değişimlerin Türk Sinemasına Etkileri, Fotografik Dil Yetisinin Evrimi Bağlamında Müdahale Sorunsalı, Resim Sanatındaki Modern Akımların Sinematografiye Etkileri, 1980 Sonrasında Türkiye’de Yaşanan İdeolojik ve Kültürel Dönüşümlerin Türk Sinemasına Yansımaları gibi makaleler yayımladı..

Yönetmenliğini Yaptığı Kısa Filmler:

66 (Altmış Altı) – 1968 …. Kurmaca, 00:07:00, Siyah Beyaz, Sessiz
2. Hisar Kısa Film Yarışması, 16mm Dalı, Yarışma Filmi. 1968
Film iki yönden bir gelişme gösterir. Kendi kendini tatmin eden bir adamla, at yarışlarını izleyen bir adamın heyecanları arasında ki paralel gelişmedir bu.
3. Hisar Kısa Film Yarışması, Gösterim Seçkisi. 1969

Kaynak: http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/mutluparkan.html

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenlerinden Prof.Dr. Semih Çelenk, sosyal medyadan Prof.Dr. Mutlu Parkan‘a veda mesajı yayımladı:

“Telefon çaldı, geliyorum evde misin dedi… Evdeyim gelin tabii dedim. İyi ben çıkıyorum şimdi dedi. Amerikan Koleji’nin oralardaymış… Yarım saat sonra Bmw’yi köyde evin önüne park ediyordu. İskelede denize bakarak uzun uzun konuştuk… Okulu, eskileri, yenileri, değişmeyenleri, alçaklıkları, korkaklıkları, üniversitenin hallerini filan… Biz Ertan’la İzmir’den İstanbul’a durmadan O’na “akkabak” taşırdık. İstanbul’da “akkabak” satan bir yer bulmuş sonunda, tamam artık sizi kurtardım akkabak nakliyesinden dedi… Bizim köydeki pideciden pide ve açık ayran söyledik. Tedirgindim. Kesin beğenmez, bir kusur bulur dedim. Şaşılacak şey beğendi pideyi, ayranı… Sonra yolculadım akşam üzeri. Gitmeden “Brecht Estetiği ve Sinema”nın Yazılama’dan çıkan baskısını getirmiş, onu imzaladı. Gitti sonra. Salgın girince araya sadece telefonda görüşür olduk. Haberi bugün geldi. Öylece kalakaldım.

Prof.Dr. Mutlu Parkan DEÜ GSF”nin içinden geçen hocaların içinde “aydın” kimliğiyle ayrıksı bir örnekti. Kişisel olarak, bir hocamı, bir dostumu ve hayatımdaki en ilginç kişilerden birini kaybettiğim için çok üzgünüm. Bu gece, Emel Anne’nin rakısından bir dubleyi bu dünyadan hakkıyla geçen Mutlu Hoca’ya kaldırdım… Uğurlar olsun Hocam…”

 

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku