“Peki”, 10 Aralık Pazar 20.30’da Kadıköy Koma Sahnesi’nde

editor
298 Görüntülenme
“Peki” oyunu 10 Aralık’ta Koma Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.
Oyun Hakkında:

“İnsan arkadaşlarının arkasından konuşmaz mı?”

Bir Dedikodu Oyunu

Galeri sahibi Beril ve çağdaş sanatçı Tilbe kahve içmek için sözleşirler. Buluştuklarında İstanbul sanat camiasından tanıdıklarının arkasından konuşur, projelerinden bahseder ve özel hayatlarını masaya yatırırlar.

Siparişlerini sormaya gelen kafe çalışanı Kürşat, daha önce karşılaştıkları bir mekânı anımsatır. Dolapdere’deki underground bir parti, onları daha önce de bir araya getirmiştir.

“Peki” 2017’de Pera Müzesi’nde, 2021’de ise Sabancı Müzesi’nde okuma tiyatrosu olarak sahnelendi.

Bir kafedeyken yan masada konuşulanlara gizlice kulak kabartma isteğinden ilham alan oyun, muhabbet etme hâlini doğallığıyla sahneye taşıyor.

“Peki” muzip, müstehcen ve entelektüel bir sohbet. 

Metinden Alıntılar

“Beril: Nil’in arkadaşı olmak diye bir şey yoktur ayrıca. ‘Yönettiği sosyal ilişkiler ağının parçası olmak’ diye bir şey vardır. 

Tilbe: Kadrolu arkadaş gibi mi yani?”

“Kürşat: Dolapderede Turan Caddesine girince ilk sağda bir tiyatro sahnesi var. İşleten çocuklar artık nasıl yaptılar hangi tanıdığı devreye soktularsa içki ruhsatı almayı başarmışlar. Alkol satışıyla bir şekilde yürütüyorlarmış mekanı. Bir süredir de dekor deposu olarak kullandıkları alt katta özel geceler düzenlemeye başlamışlar iki haftada bir. Adı da Sofistike. Kapıda soruyorlar zaten ne için gelmiştiniz diye, gecenin ismini biliyor olman lazım. Genelde kendi arkadaş çevrelerinin geldiği bir parti olarak başlamışlar, sonra gayler arasında popülerleşince onların eğlence anlayışına yönelik bir konsept yaratmışlar. Soquette diye bir dj var. Ahmet Kaya’nın, Yıldız Tilbe’nin falan en damar şarkılarına minimal house esintili remixler yapıyor, o çalıyormuş işte bu gecelerde.”

Künye:

Yazan ve yöneten: Nadir Sönmez

Oyuncular: İnci Sefa Cingöz, Selin Hasar, Nadir Sönmez

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku