Oyuncu Nilüfer Aydan, Cumhurbaşkanına Hakaretten Yargılanıyor

editor
840 Görüntülenme

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında Cumhurbaşkanına hakaret davası açılan oyuncu Nilüfer Aydan hâkim karşısına çıktı. Duruşma ertelendi.

DHA’dan aktarılan haberlere göre, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeni ile hakkında, “Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istenen 80 yaşındaki oyuncu Nilüfer Aydan‘ın (Aydan Canbula) yargılanmasına başlandı.

İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, tutuksuz yargılanan Nilüfer Aydan katıldı. Tayin edilecek avukat huzurunda savunma yapmak istediğini belirten Aydan, şu an tansiyonunun da yüksek olduğunu söyleyerek savunma yapmayacağını beyan etti.

Müşteki AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatları da sundukları dilekçe ile katılma talebinde bulundular. Bugünkü duruşmaya katılmayan avukatlar, mazeret dilekçesi de sundular. Müştekinin katılma talebinin kabulüne karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Dört yıl önceki paylaşımlar iddianamede

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Nilüfer Aydın’ın 2016, 2017 ve 2018 yıllarında sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçu işlediği savunuluyor. İddianamede, şüphelinin ifadesinde bazen parkta oturduğu sırada telefonunu gençlere vererek bir şeyler yazdırdığını, suça konu paylaşımları yapıp yapmadığını hatırlamadığı, suça konu paylaşımları telefonunu verdiği gençlerin yazmış olabileceğini söylediği belirtiliyor. İddianamede Aydan’ın, “Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 1 yıl 5,5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması talep ediliyor.

Kaynak: https://www.kulturservisi.com/p/oyuncu-nilufer-aydan-erdogana-hakaretten-hakim-karsisina-cikti/

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku