Mustafa Çavuş ile Mersin Özel Tiyatrolar Festivali’nden Çekilme Süreci Üzerine Söyleşi

Hande Özelsancak
2307 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından dijital platformda organize edilen Mersin Özel Tiyatrolar Festivali’nden çekildiğini açıklayan ( https://tiyatrodergisi.com.tr/tiyatro-agondan-mersin-buyuksehir-belediyesi-dijital-platform-projesine-dair-aciklama/ ) Tiyatro Agon’un oyuncusu Mustafa Çavuş ile yaşanan süreci konuştuk.

Hande Özelsancak: Tiyatro Agon olarak Mersin Özel Tiyatrolar Fesivali’nden neden çekildiniz? Sizi festivalden çekilmeye götüren süreçte neler yaşandı?

Mustafa Çavuş: Biz, gerekli evraklarla dosyamızı belediyeye teslim ettiğimizde, programda yer aldıktan sonra dosyamıza bakılmıştır diye düşünerek ne kadar alacağımızı, ödenecek desteğin miktarını sorduk. Onlar da “oyunun kaydını alalım, ondan sonra belli olacak, orada madde var zaten, prodüksiyona, oyuncu sayısı gibi kriterlere bakarak ona göre belirleyeceğiz” dediler. Biz de “doğru, olması gereken bu” dedik. Söylenen tarihte gittik, çekimi yaptık. Sonraki günlerde bizden afiş istediler. Afişi de gönderdik. Sonra sorduk, “Artık izlemiş olmanız lazım. Oyun kaç kez gösterilecek ve biz ne kadar alacağız?” diye. Murat Bey (Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak)ve Bengi Hanım (Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Bengi İspir Özdülger) son düzenlemeleri yapıyorlar, haber vereceğiz dediler.

Pazartesi günü afiş belirlendi. Derken Salih’e (Yıldırım) bir mesaj geldi: “Salih Bey, grup liderlerine 5000 TL yatırılacak”. Diğer gruplarla temasa geçtiğimizde onlar da aynı şeyi söyledi. “Bu para her gruba eşit mi diye dağıtılıyor? sorduk, “Evet eşit dağıtılacak” yanıtını aldık. “Peki neden bu maddeyi koydunuz?” diye sorduk. Murat Atak ve Bengi Hanım’ın böyle istediğini belirttiler. Biz de Bengi Hanım’la görüşmeye gittik. “Neden prodüksiyona, oyuncu sayısına, vergi levhasına, yerinin olup olmamasına göre miktar belirlenecek dediniz de şimdi herkese eşit miktarda verilecek diyorsunuz?” diye sorduk. “Bütün gruplara eşit ve adil davranmak adına” cevabını aldık. “Peki neden bunu baştan söylemediniz?” diye sorduk. Bengi Hanım “Biz eşit davranmaya çalıştık” dedi.

Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne tiyatrolar için böyle bir girişimde bulunduğu için minnettarız. Ama söyledikleri ve yaptıkları tutmadı.

Ben verilecek miktarda değilim. Neden bu kriteri yazdılar? Çünkü sırf bu madde yüzünden bir çok grup dışarıda kaldı. Bizim Belediye’den arkadaşlarla ve Genel Sanat Yönetmeni’yle de her konuşmamızda bu madde önümüze konuldu. “İzlenecek, ona göre değerlendirilecek ve belli bir miktar belirlenecek” dendi. “Aslında miktar en başından belliydi” dendi sonra. E belliyse neden böyle yazılmadı? Grupları neden bu şekilde kullanıyorsunuz? Keyfi bir durum bu.

Hande Özelsancak: Peki durumu değiştiren başka uygulama ya da bir madde var mı?

Mustafa Çavuş: Yok. Aslında bu da önemli değildi ama iş keyfi bir karar vermeye döndü. Sen bir kurumu, beni temsil ediyorsun. Belediye hepimizin. Burada keyfi bir çalışan gibi bir tutum sergileyemezsin. “Biz oyun satın almıyoruz, isterseniz çekilin” gibi bir üslup doğru bir üslup değil.

Hande Özelsancak: İlgili maddeyi değiştiren, bu kararı veren Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Bengi İspir Özdülger miydi?

Mustafa Çavuş: Bize kendi öyle ifade etti. Biz dedi.

Hane Özelsancak: Biz derken?

Mustafa Çavuş: Sanıyorum Büyükşehir Belediyesi’ni kastediyordu. Bize şunu da söyledi: “Gruplara verilecek miktar en başından belliydi. Biz söyleme gereği duymadık”. Sizce bu doğru bir tavır mı? Ne demek gruplara söyleme gereği duymamak?

Hande Özelsancak: Bu keyfi tutumu yaratan sizce Bengi İspir Özdülger mi?

Mustafa Çavuş: Evet. Aslında süreci çok kolay çözebilirdi. “Arkadaşlar biz böyle belirledik ama süreç başka bir yere götürdü, bundan dolayı böyle bir değişiklik yaptık” deseydi sorun çıkmayabilirdi. Biz de sürecin içinde devam edebilirdik. Biz belediyenin bu festival organizasyonunu da, yapılan her olumlu işi de takdir ediyoruz. Bunlara da lafımız yok ama, ortak paydada buluşmamız gerekmiyor mu? Sonuçta belediye de bizde kamu yararına çalışan iki kurumuz. Daha ortak yapacak çok işimiz var, ama bu işlerin baştan belli kurallarla gitmesi gerek. Söylediğimiz bu. Oysa biz Bengi Hanım’la konuşmaya gittiğimizde “Ne istiyorsunuz?” tavrıyla karşılaştık.

Biz festivalden bu anlaşmazlıklardan dolayı çekilince bizim de bulunduğumuz afişi internet sayfasından çektiler. “Kusura bakmayın” cümlesi her şeyi çözebilirdi. Sürecin yürütmesinde aksayan işler de var. Görmezden geldik. Bir iş yapılırken hatalar yapılabilir, biz de hata yapıyoruz. Normal. İş yapılan her yerde sorunlar olabilir. Bizim işimiz sorun çözmek. Biz belediye ile savaşıyormuşuz gibi görünsün, algılansın da istemem. Biz çekildikten sonra afişlerimiz de indirildi. Haklılar. Aynı sebepten ötürü Kırmızı Perde tiyatrosu da festivalden çekildi. Ama internetteki sayfalarında hiçbir şekilde bir açıklama yapılmadı. Bizi arayıp “Sizi afişte göremedik” diyenler oldu. Biz de 20 yıllık bir kurumuz. Anlaşamıyorsak da lanse etmek zorundasın. Biz de bir basın açıklaması yapıp insanları bilgilendirmek istedik. Bizim Bengi Hanım ya da diğer insanlarla bir problemimiz yok. Altını çiziyorum, Belediye ile, Belediye Başkanı’yla ya da Belediye’nin ait olduğu siyasi partiyle bir sorunumuz yok. Bengi Hanım’ın yaptığı bir hatadan bahsediyorum. Bu hatayı düzeltmek çok basitti ama olmadı. Bu tavırla bu sürecin yürümesi çok zor.

Mustafa Çavuş – Hande Özelsancak

Hande Özelsancak: Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyoruz.

Mustafa Çavuş: Ben teşekkür ederim.

NOT: Konuyla ilgili görüşlerini almak istediğimiz Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Bengi İspir Özdülger herhangibir açıklama yapmayacağını bildirmiştir.

 

HANDE ÖZELSANCAK

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku