Merve Engin’in Konuğu Kıbrıs’tan: “Yaşar Ersoy”

Merve Engin
1986 Görüntülenme

“Merve Engin ile Sizin Oralarda Sanat Ne Alemde?” programının konuğu Kıbrıs’ta yaşayan yönetmen, oyuncu ve yazar Yaşar Ersoy oldu.

Merve Engin‘in, dünyanın dünyanın farklı yerlerinden konuklarıyla “pandemi günlerinde sanatın durumu” üzerine konuştuğu ve dördüncü bölümünde Yaşar Ersoy’u ağırladığı programı dergimizin Youtube kanalından izleyebilirsiniz:  

Yaşar Ersoy Kimdir?
Yönetmen, oyuncu ve yazar Yaşar Ersoy,  1951, Limasol / Kıbrıs doğumludur.  İlk, orta ve lise öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladı. 1960’lı yılların sonlarında ve 1970’li yılların başlarında Limasol’da amatör tiyatro çalışmaları yaptı. 1975’de Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. Bu tarihten başlayarak Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosunda oyuncu-yönetmen olarak çalıştı. 1980 Eylül’ünde Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosundaki işine son verilmesi üzerine arkadaşlarıyla birlikte (Osman Alkaş, Erol Refikoğlu ve Cem Işın) Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun kuruluşunu gerçekleştirdi. Ersoy, 1980 Eylül’ünden bu yana Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun sanat yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Çeşitli sivil toplum örgütlerinin (Çağdaş Sanatçılar Derneği, KT Kültür Sanat Konseyi, KT Barış Derneği vd.) yönetim ve yürütme kurullarında çalıştı. Çeşitli gazete ve dergilerde kültür, sanat ve tiyatro üzerine yazıları yayımlandı. Yayımlanmış pek çok kitabı bulunan Ersoy Kıbrıs tiyatrosunun mihenk taşlarından biridir.
0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku