Merve Engin’in konuğu A.B.D.’den: “Candan Seda Balaban”

Merve Engin
3253 Görüntülenme

“Merve Engin ile Sizin Oralarda Sanat Ne Alemde?” programının konuğu A.B.D.nin New York kentinde yaşayan tasarımcı ve oyuncu Candan Seda Balaban oldu.

Merve Engin‘in, dünyanın dünyanın farklı yerlerinden konuklarıyla “pandemi günlerinde sanatın durumu” üzerine konuştuğu ve ikinci bölümünde Candan Seda Balaban’ı ağırladığı programı dergimizin Youtube kanalından izleyebilirsiniz:  

 

Candan Seda Balaban kimdir?

1999 yılında eczacılık mesleğini bırakıp hayallerinin peşinden giderek kukla ve maske tasarımı ile uğraşmaya başladı. 2004 yılında kendi atölyesi “Atölye Curcunabaz”ı kuran tasarımcı, birçok tiyatro oyunu ve televizyon programı için kukla, maske, kostüm, makyaj ve sahne tasarımı yaptı, maskelerinin yer aldığı kişisel sergiler açtı. Kukla oyunlarında kukla oynatıcılığı yaptı. Altıdan Sonra Tiyatro’da oyunculuk yaptı. “Surname 2010” ve “Soytarım Lear” oyunları için tasarladığı giysi ve kostümlerle Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, Tiyatro… Tiyatro… Dergisi Tiyatro Ödülleri ve Direklerarası Seyirci Ödülleri tarafından verilen “Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı” ve “En İyi Kostüm Tasarımı” dallarında birçok ödül almıştır. 2018 yılından beri New York’ta yaşayan Balaban, sık sık geldiği Türkiye’de de sanatsal üretimine de devam etmektedir.

 

3

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku