Merve Engin’in ilk konuğu Fransa’dan: “Sedef Ecer”

Merve Engin
3699 Görüntülenme

“Merve Engin ile Sizin Oralarda Sanat Ne Alemde?” programının ilk konuğu Fransa’da yaşayan yazar, yönetmen ve oyuncu Sedef Ecer oldu. 

Merve Engin‘in, dünyanın dünyanın farklı yerlerinden konuklarıyla “pandemi günlerinde sanatın durumu” üzerine konuştuğu ve ilk bölümünde Fransa‘dan Sedef Ecer’i ağırladığı programı dergimizin Youtube kanalından izleyebilirsiniz:

Dergimizin Youtube kanalına abone olmak içinhttps://www.youtube.com/channel/UCvJMtNHGE5keld-62WI_5_w/feed?view_as=subscriber

 

Sedef Ecer kimdir?

YAZAR, YÖNETMEN, OYUNCU

Hikayeler anlatmaya daha üç yaşındayken Şehir Tiyatroları ve Yeşilçam setlerinde başlayan Sedef Ecer, Fransa’da Amos Gitai, Bruno Freyssinet, Lorenzo Gabriel, Patrick Verschueren, Elise Chatauret, Thomas Bellorini, Françoise Merle, Joëlle Cattino, Vincent Goethals gibi yönetmenlerle çalıştı.

Türkçe ve Fransızca olarak bir çok dergi ve gazeteye beş yüzden fazla makale, radyo ve televizyon metinleri, öyküler, senaryolar ve oyunlar yazdı.

Fransızca yazmaya başladığından bu yana metinleri Fransa’da prestijli ödüller kazandı, devlet sahnelerinden hangarlara, ödenekli tiyatrolardan okullara bir çok farklı mekanda sergilendi, tez konusu oldu, Yunanistan, Ermenistan, Polonya, Lüksemburg, Türkiye, Belçika, ABD ve Almanya’da sergilendi. Son oyunları À la périphérie ve Lady First Fransız basınından büyük övgü aldı.

Fransızca yazdığı oyunlar :

Sur le seuil / Eşikte adlı oyunu Fransız Ulusal Tiyatro Merkezi (CNT) Teşvik Ödülü ile Akdeniz Buluşmaları Ödül’ünü kazandı, Courneuve Jean Houdremont Tiyatrosu, Fécamp Devlet Sahnesi, Reims ve İstanbul Festivallerinde sergilendi.

À la périphérie / Kenardakiler adlı oyunu Paris Bölgesi tiyatro bursunu, Guérande Ulusal Drama Metni Ödülü’nü kazandı, lise öğrencilerinin en sevdiği oyun seçildi, Collidram ve Godot ödüllerine aday oldu. Strasbourg Devlet Tiyatrosu, Troisième Bureau de Grenoble, Maison des Métallos, Grand T, Théâtre de l’Aquarium ve Cent-quatre gibi önemli mekanlarda okuma tiyatrosu olarak sunuldu. 2014 Mart ayında Thomas Bellorini’nin mizanseni ve büyük bir ekiple Théâtre Jean Vilar Suresnes’de sergilendi, Fransız basınından büyük övgü aldı. Bu oyunun ilk Almanca prodüksiyonu Aalen Stadt Theater’de Tina Bruggerman rejisiyle, ikinci Almanca yapımı duayen yönetmen Hansguenther Heyme rejisiyle, Fransız yapımı Paris’ten sonra Güney Fransa’da ve üst yazılı olarak İstanbul Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, İnglizce versiyonu Lisa Rothman rejisiyle okuma tiyatrosu olarak New York Between the Seas Festivali’nde, Türkçe yapımı Neva Tiyatro tarafından Mert Öner rejisiyle sergilendi. Ortaokul ve liselerde Fransızca dersi resmi programına girdi.

Oscar’lı yönetmen Randa Haines ile birlikte iki uzun metraj film senaryosu yazdı. Fransız ulusal kanalı France 3 için yazdığı televizyon filmi Comme chez soi La Rochelle Festivali’nde en iyi komedi dalında yarıştı, milyonlarca seyirciye ulaştı ve bir çok ülkeye satıldı.

Les descendants / Silsilename adlı oyunu Bruno Freyssinet mizanseniyle Ermenistan Hamazgayin Devlet Sahnesi’nde, Paris Théâtre de l’Aquarium’da, Berlin ve Wuppertal’de oynandı. Fransızların en önemli eser sahipleri kurumu SACD’nin Fransız Dili Ödülü’ne aday oldu.

Le peuple arrive /Halk Yolda adlı kısa oyunu Avrupa’nın en eski ahşap tiyatrosu Bussang Théâtre du Peuple’de sergilendi.

Va jusqu’où tu pourras /Git Gidebildiğin Yere adlı oyunun L’Absente / Kayıp Kız başlıklı ilk bölümünü yazdı. Devamını Michel Bellier ve Stanislas Cotton’un yazdığı oyun 2013 yılında Joelle Cattino rejisiyle, Chartreuse, Théâtre du Gymnase, Théâtre de Grasse, Théâtre de Port de Bouc, Théâtre de Saulcy, Brüksel’de Halles de Schaerbeek Tiyatrosu, Marsilya la Minoterie’de oynandı. Sedef Ecer, bu oyunun ilk bölümünden adapte ettiği film projesiyle Paris bölgesi Sinema Komisyonu bursunu kazandı.

Fransa ulusal radyo kanalı France Culture için yazdığı on bölümlük dizi Trois arbres à Istanbul / İstanbul’da üç ağaç Kasım ayında yayınlandı.

Fırst Lady adlı oyunu Paris des Femmes Tiyatro festivali’nin açılışını yaparak Fransa’nın sevilen ve ünlü oyuncusu Agnes Jaoui tarafından yorumlandı, Comédie Française’de uzun yıllar çalışmış Jean-Philippe Puymartin tarafından yönetildi.

Oyunun uzun versiyonu Lady First önce Vincent Goethals rejisiyle 2015 Avignon Festivali’nin prestijli mekanı Maison Jean Vilar’da sunuldu. Büyük bir prodüksiyonla 2016 yılında Fransa’nın efsanevi tiyatrosu Théâtre du Peuple’de sahneye çıktı. Fransa’nın en eski festivali olan Bussang Festivali 2016 yazında seyirci rekoru kırdı, oyun hakkında 30 kadar makale çıktı.

2015 yılı Aralık ayında E-mülteci adlı oyununun kısa versiyonunu İzmir Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşturdu. Oyunun prömiyeri 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde sunuldu, ardından Fransa’da seyirciyle buluştu, Toulon Devlet Sahnesi’ne girdi. 2016 yazında Avignon Festivali in’de (resmi programda) radyo tiyatrosu olarak sunularak RFİ tarafından yayınlandı. Oyun 2017 yılında devam edecek.

2016 yılında Sedef Ecer’in oyunları Almanya’da da seyirciyle buluştu, 2017 yılında devam edecek iki oyunu, yazarın Alman ajansı Merlin Verlag’ın çevirileriyle Hamburg’un prestijli tiyatrosu Kammerspiele ve Aalen Şehir Tiyatrolarında perde açtı.

Russell Crowe’un The Water Diviner adlı filminin diyaloglarının uyarlamasını yaptı.

Sedef Ecer bir çok konferans, atölye, seminer, radyo ve televizyon programlarına katılıyor, Fransa’da dramatürji dersleri veriyor.

Oyunları l’Amandier, les éditions l’Espace d’un Instant, Lansman ve L’Avant-Scène tarafından yayınlandı.

Sedef Ecer Fransa’da Zelig, Almanya’da Merlin Verlag sanatçı ajansı tarafından temsil ediliyor.

Türkiye’deki basın ilişkileri A iletişim, tiyatro eserlerinin e-baskılarının temsili Yeni metin (Galata Perform) tarafından yürütülüyor.

Fransızca yazmaya başladığından bu yana metinleri Fransa’da prestijli ödüller kazandı, devlet sahnelerinden hangarlara, ödenekli tiyatrolardan okullara bir çok farklı mekanda sergilendi, tez konusu oldu, Yunanistan, Ermenistan, Polonya, Lüksemburg, Türkiye, Belçika, ABD ve Almanya’da sergilendi. Son oyunu À la périphérie Fransız basınından büyük övgü aldı. 2014 yılında Fransa’nın resmi drama yazarları kurulu SACD asil üyeliğine ve Fransız Kültür Bakanlığı tarafından CNL tiyatro yayınları devlet yardımı heyetine atandı.

Yazar, 2014 yılında Fransa’nın UNESCO destekli Yaratıcı Kadınlar Sözlüğü’ne girdi.

 

1

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku