Mayıs Ayı Boyunca Her Cuma YeniPerfom’da Bir Oyun Var!

editor
591 Görüntülenme

GalataPerform’un pandemi döneminde fiziksel mekanından çıkmasıyla bir çözüm ve üretim alanı olarak oluşturduğu Türkiyenin ilk dijital sahnesi YeniPerform, bu hafta üç farklı tarzda oyunu izleyici ile buluşturacak.

ÜÇ FARKLI TARZDA DİJİTAL OYUN

House of Hundred – Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği Yüz Yılın Evi (House of Hundred), yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayelerle sahnede video ve müzik ile birleşerek vücut buluyor. Edinburgh Fringe Festivali’ndeki performansıyla The Times’da adından söz ettiren ve Guardian’ın seçkisinde yer alan oyun İngilizce gösterimiyle 14 Mayıs’ta çevrimiçi gösterim olarak seyirciyle buluşuyor.

Beyaz Kanatlar – Burak Alıcı’nın yazdığı Özgün Çoban’ın yönettiği ve Berfu Aydoğan, Ayşe Lebriz Berkem, Bahadır Buyruk, Sezgi Deniz, Reha Özcan’ın rol aldığı Beyaz Kanatlar Zoom canlı gösterimi ile 15 Mayıs’ta YeniPerform’a konuk oluyor. İlk defa Yeni Metin Festivali 9 kapsamında gösterilen oyun, Şimdi Yapım ve YeniPerform işbirliğiyle devam ediyor. Oyun, babasının ölümünden sonra eve kapanan Bulut’un, hikaye anlatıcısı Rüya ile tanışması ve ardından gelişen olayları konu alıyor. 

Meteor – Berkun Oya’nın Bomba isimli oyunundan esinlenilen ve konseptini Begüm Nil Kutluay, Buğra Özurul, Efe Akercan, Mert Algın ve Selin Hasar’ın oluşturduğu Meteor, 16 Mayıs’ta YeniPerform dijital sahnesine konuk olacak. Meteor sosyalleşme araçları olan üç mecrayı; Instagram, Whatsapp ve telefon çağrılarını kullanarak, fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz bu dönemde tiyatronun fiziksel bir mekanda yaşattığı deneyimi dijital kodlar üzerinden tartışmaya açıyor.

YENİPERFORM’DA GELİŞMELER!

Halen gelişmekte olan dijital sahne YeniPerform’un Habitus Yayınevi işbirliği ile açtığı yeni alanı Kitabevi’nin ilk 10 oyunu sitede. Atölyeler bölümünde devam eden atölyeler dışında Oyun Yazarlığı 

Masası Atölyesi tüm sene katılıma açık. Yeni Metin kapsamında, oyun yazarlığı ile ilgilenen yetişkin gruplara yönelik Dijital Oyun Yazarlığı Atölyeleri 17 Mayıs’ta başlıyor. Bu ay Yeni Metin projesi kapsamında Fransız oyun yazarı Magali Mougel ile Oyun Yazarlığı Atölyesi 22 Mayıs 15.30 – 18.30 arasında gerçekleşecektir.  Siteye ayrıca Danışmanına Sor başlığı altında oyun yazarlarına yönelik bir danışmanlık servisi de eklendi. YeniDünya bölümünde ise seyirciye geleceğin tiyatrosu hakkında sorular soran bir anket doldurulmayı bekliyor. YeniPerform önümüzdeki zorlu süreçte tüm tiyatroseverlerin desteğine, ilgisine ve işbirliklerine açık olacak. 

YENİPERFORM HAKKINDA

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Galata’daki 17 yıllık mekanına veda etti. Yolculuğuna dijital bir dönüşümle devam eden topluluk, salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başladı ve bu düşüncenin ilk meyvesi de YeniPerform oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan YeniPerform, dijital bir kültür sanat mekanı. YeniPerform’da canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal, dijital bir sahne, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alıyor.

OYUN TAKVİMİ

14 Mayıs

21.00 House of Hundred (İngilizce gösterim, Türkçe altyazı ile)

15 Mayıs 

21.00  Beyaz Kanatlar (canlı zoom oyunu)

16 Mayıs

18.00 Meteor (sosyal medya ve telefon üzerinden)

19.00 Meteor ekibi ile zoom söyleşi

21, 28 Mayıs

21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğ̆raflar (çevrimiçi gösterim) 

23 Mayıs

18.30 Suzy Storck (zoom oyun okuması) *Ücretsiz

Tüm Oyunlar için; 

Bilet Al: 30 TL 

Bilet Al, Destek Ol: 50 TL 

Biletler: http://www.yeniperform.com Gişesi

İletişim: 05302602524

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku