Kumbaracı50’de Bu Hafta ( 22 Kasım – 3 Aralık 2023)

editor
863 Görüntülenme
Kumbaracı50’nin 22 Kasım – 3 Aralık haftası programı açıklandı. Program şöyle:
masal-gecesi-ruyalar-anlatilmaz-25414

23 KASIM 20.30 *TÜKENDİ

KONUK EKİP

Masal Gecesi: Rüyalar Anlatılmaz
Judith Malika Liberman ve Taner Baba*

Haydi gel birlikte hayal kuralım. Söz ve müziğin kavşağında bir rüya paylaşalım. Masal gecemizin teması: “Rüyalar Anlatılmaz”.
Not: Bu gösterinin içeriği yetişkinler için ama 8 yaş üstü çocuğum 90 dakikalık bir anlatıma katılabilir diyorsanız sizi birlikte bekleriz.

Judith Malika Liberman / Anlatıcı

***
herkes-yolunda-23548

23 KASIM 20.30

KONUK EKİP

Herkes Yolunda
Echoes Sahne

Herkes Yolunda, tiyatro, dans ve performans alanında çeşitli projelerde yer alan ve kendi projelerini de üreten sanatçının yazıp yönettiği ve aynı zamanda oynadığı ilk oyundur. Özgün ses tasarımının ve oyuncu bedeninin fiziksel sınırlarını araştırmaya yönelik düzenlenen hareketlerin merkezde olduğu bir hikâye anlatıcılığı biçimi kullanılarak oyunun masalsı dünyası kurulmaktadır. Oyuncunun, hareket ritmi, zaman, mekân ve seyirci ile kurduğu ilişki sahnede, karaktere özgü olan “oyunsu” tavrı yaratmaktadır. Karakterin; kent, sokak ve kadın-erkek ilişkilerine dair meseleleri ile kurduğu ilişki direkt, alaycı ve sorgulayıcı bir tavır üzerinden gerçekleşmektedir.

*Sanatçı, Sevgi Soysal’ın Tutkulu Perçem ve Tezer Özlü’nün Yeniden Akdeniz adlı öykülerinden ilham alarak yola çıkmıştır.

Yazan, Proje Tasarım, Oynayan: Meltem Gürlevik

***
CaglarFidan1

24 KASIM 20.30

KONSER

İstanbul Ansiklopedisi’nin Müziği
Çağlar Fidan

Şehrin “hüzünlü” ve “tuhaf” tarihinin bir derlemesi olan Reşat Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi’nde Osmanlı İstanbul’unun müziğiyle de karşılaşılıyor.

Çağlar Fidan ansiklopedide yer alan eski İstanbul şarkılarının notalarından, Galata “batakhaneleri”nde sahne alan ve geç Osmanlı İstanbul’unun ayak takımı arasında meşhur olan Şamram ve Peruz Hanımlar gibi kadın şarkıcıların kantolarından ve şehrin çalgılı kahvehanelerini kendilerine mesken edinmiş tulumbacıların müzikal zevklerinden bir seçki sunacak.

Müzisyen: Çağlar Fidan

***
deli-kadin-1-25230

25 KASIM 20.30

KONUK EKİP

Deli Kadın
gestus

Deli Kadın Hikâyeleri, aklın kıyısında gezinen, kadınlıklarını bir lanet gibi sırtlarında taşıyan, hepsi “kaybetmeye” yazgılı, içe işleyen yalnızlıklarıyla kalp burkan hayatları, varoluş kâbuslarını anlatan Mine Söğüt imzalı bir eser. Tiyatro uyarlamasını Meryem Şahin’in kaleme aldığı yorumlamada, oyuncu bir kadının kitaptaki hikâyeleri bir tiyatro oyunu olarak prova aşamasında yaşarken, içselleştirdiği yalnızlığıyla yüz yüze gelmesinin acıklı parodisini izleriz. Her biri unutulmayacak delilik hikâyeleri, her biri unutulmayacak sahnelerle farklı bir anlatı, karanlık bir komedi…

Yazan: Meryem Şahin
Yazan, Seslendirme Sanatçısı: Mine Söğüt
Oynayan: Özden Dilek Karakışla

***
muammafuaye

25 KASIM 20.30 *Kadıköy Boa Sahne

Muamma
Kumbaracı50

Sirkeci’den Halkalı’ya banliyo hattı boyunca yer alan duraklarda, bir kadından diğerine atlayan, birbirinin içine geçen kara komedi hikayeler. Birisi, kocası Mükerrem Bey’le ilgili bitmeyen çeşitli fanteziler kurar, diğeri sırtında ulaşamadığı bir kaşıntıyı kaşıyacak birini bulmak için bir sürü kapı çalar, diğeri de yazdığı senaryonun beğenilmesi için mutlu bir son bulmak zorundadır fakat her seferinde hayatın gerçeklerine çarpar. Bu üç kadın, aynı trendeki Hatice’nin hikayesini de birlikte anlatır. Hikayelerin hepsi Menekşe istasyonunda son bulur.

Gaye Boralıoğlu’nun; “Mübarek Kadınlar” ve “Hepsi Hikaye” öykü kitaplarından 4 hikayeyi İsmail Sağır oyunlaştırdı.

Yazar: Gaye Boralıoğlu
Oyunlaştıran / Yöneten: İsmail Sağır

Oynayanlar: Ayşegül Uraz, Gülhan Kadim, Sinem Öcalır

***
SDF06975

© Sedef Turunç

29 KASIM 20.30 *Taksim Ara Sahne

Tek Kullanımlık Hikaye
Kumbaracı50

Matrak, dinamik ve sımsıcak bir oyun. Hikaye iklim krizinden yola çıkarak dallanıp budaklanıyor. Melih, Cevdet ve Orhan’ın kendi hikayelerinin de iç içe geçtiği, üç kişinin oynadığı çok kalabalık bir oyun.

Oyun başlar başlamaz seyirci kendini o çok bildiği mahallelerden birinin içinde buluyor. Melih, Cevdet ve Orhan kendi dertlerine Dünya gezegeninin de derdini eklediğinde ortaya çıkan kaos oyun boyunca devam ediyor.

Yazan: Volkan Çıkıntoğlu
Yöneten: Gülhan Kadim
Oynayanlar: İsmail Sağır, Meriç Rakalar, Murat Kapu

***
km-25743

29 KASIM 20.30

KONUK EKİP

KÊM
Şermola Performans

Çağdaş bir mitoloji, şiirsel bir sahne rüyası…
Sözsüz bir ses, nefes ve hareket performansı…
Mirza Metin’in tasarladığı Kêm, Hicran Demir tarafından performe edilen bir dizi rüya imgesinden oluşuyor. Mitolojik semboller, ritüelistik ve güncel çağrışımlar performansın yaratılmasında merkezi bir rol oynuyor. Gizemli çalılar, siyah balonlar, kırmızı mercimekler, govendlerin enerjisi, dengbêjlerin ve zêmarbêjlerin ses titreşimleri, derwêşlerin efsunlu nefesleri ve tarih dışı soluklar bedenin ilkel gücünü keşfetmekte performansa eşlik ediyorlar ve sahnede görsel, işitsel ve fiziksel bir rüyanın perdesini aralıyorlar. Bu performans sabit bir hikâye anlatmıyor, ancak günün sonunda her bir izleyicinin kendi hikâyesini yazmış olmasını umuyor.

Proje Tasarımı/Yönetmen: Mirza Metin
Performans: Hicran Demir

***
92b6f4a5-a32f-402b-9270-585518efffbf

30 KASIM 20.30 ve 3 ARALIK 16.00

KONUK EKİP

Bir Terennüm
Orchestra Theatre

İstanbul’un farklı iki zamanında yaşanan sokağa çıkma yasağı günleri… İçinde ruhların, kalplerin durmadan yer değiştirdiği Çamlıca’da bir evin salonu…Komik ve içli bir ailenin, demansın bulanıklığı içinde bir zamandan bir başka zamana zıplayan, bir kaç nesillik hikayesi… Elden ele dolaşan bir avuç fındığın dem tuttuğu, hafızanın zamanı parçaladığı, her bir parçanın tekrar tekrar çağırıldığı, nihayetinde her ihtimalin mümkün olduğu buluşmalar…Ve bu buluşmalara eşlik eden bir terennüm…

“Söylenecek şey bazen öyle bir raddeye ulaşır ki fındığım, hangi kelimeyi koysan kifayetsiz kalır, işte orada şarkıya terennüm girer.”

Yazan: Firuze Engin
Yöneten: Gülhan Kadim

Oynayanlar: İpek Türktan, Tolga İskit

***

Kasım Konukları

Baran / Apartman Sahne
Herkes Yolunda / Echoes Sahne
Hatırlarsanız Mahremiyet Demiştik / Artalan Kolektif
İstanbul Ansiklopedisi’nin Müziği / Konser Çağlar Fidan
Deli Kadın / Gestus
Masal Gecesi: Rüyalar Anlatılmaz / Judith Liberman ve Taner Baba
KÊM / Şermola Performance
Bir Terennüm / Orhestra Theatre

***

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku