Kumbaracı50 Sezonu 9 Ekim’de Açıyor!

editor
1183 Görüntülenme

Kumbaracı50, 2021-2022 sezonunu 9 Ekim Cumartesi günü, 13.yılında olan 444 oyunuyla açıyor. Yeni sezonla ilgili olarak Kumbaracı50’den yapılan açıklama şöyle: 

2020 Mart ayında pandemi nedeniyle aniden duran tiyatro sezonu, uzun bir aradan sonra yeniden başlıyor. Yeni sezona başlayabiliyorsak, seyircilerimizin ve dostlarımızın güç veren maddi ve manevi destekleri sayesindedir. Teşekkür ederiz. 

2021-2022 sezonu için coşkumuz yüksek olsa da, bu zor dönemde kapanmış olan sahneler nedeniyle içimiz buruk…

TOY, Öykü Sahne, Küçük Sahne, Galataperform, Kadıköy Theatron…

Kumbaracı50’nin organizasyonunda TOMİ Eğitim Merkezi atölye ve kursları da yeniden başlıyor. Her yıl yoğun ilgi gören “ondokuzotuz-iş çıkışı tiyatro kursu” bu sezon da tek sınıf olarak 25 Ekim’de dersler başlayacak. 9 ay sürecek olan kursun ilk 14 haftası temel oyunculuk çalışmalarıyla, sonraki 21 haftası da oyun çalışmasıyla geçiyor. Kursun sonunda öğrenciler, Kumbaracı50’de sahneleyecekleri bir oyunda yer alacaklar. Detaylı bilgiler ve başvuru için kumbaraci50.com sayfası takip edilebilir.

YENİ SEZON

444

Sezon 9 Ekim Cumartesi günü, 13.yılında olan 444 ile açılıyor!

Kumbaracı50, Kasım 2009’da açıldığında ilk oynanan oyun 444 olmuştu. 

Yeni sezon, yeni bir buluşma niyetine yine 444 ile açılıyor. Yiğit Sertdemir’in yazdığı, Yaman Ömer Erzurumlu’nun yönettiği oyunda; Gülhan Kadim ve Yiğit Sertdemir oynuyor. 13 yıldır devam eden hikayesinde yeni nesillere de  ‘Hatırlatmamızı istediğiniz başka bir şey var mı?’ Sorusunu soran oyun, Kumbaracı50 sahnesinin klasiklerinden.

Kumbaracı50’nin yeni oyunlarından Muamma ve Demiryolu Hikayecileri ise sezon boyunca sahnede olacak.

9 Ekim 20.30 / Kumbaracı50

28 Ekim 20.30 / Kumbaracı50

Muamma, foto: Ozan Yelçi

Muamma

Gaye Boralıoğlu’nun ‘Hepsi Hikaye’ ve ‘Mübarek Kadınlar’ öykü kitaplarından 4 hikayeyi İsmail Sağır oyunlaştırdı ve sahneye koydu. Sahne tasarımını Başak Özdoğan’ın yaptığı oyunda; Ayşegül Uraz, Gülhan Kadim ve Sinem Öcalır oynuyor. Kasım 2020’de Kumbaracı50’de prömiyer yapan oyun, yaz boyunca çeşitli açık hava sahnelerinde seyirciyle buluştu.

Muamma, Ekim’den itibaren Kumbaracı50’de

5 Ekim 20.30 / Selamiçeşme Özgürlük Parkı

16-22-23 Ekim 20.30 / Kumbaracı50 

Demiryolu Hikayecileri

Demiryolu Hikayecileri

Bir diğer uyarlama da Oğuz Atay’dan. ‘Korkuyu Beklerken’ adlı eserindeki ‘Demiryolu Hikayecileri’, ‘Unutulan’, ‘Beyaz Mantolu Adam’ öykülerinden, Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği oyunun sahne tasarımı Candan Seda Balaban’a, ışık tasarımı İsmail Sağır’a ait. Ladin Avşar, Ersel Dursun, Meriç Rakalar ve Hazal Şahin’in yönetmen yardımcılığını yaptığı oyunda Yiğit Sertdemir oynuyor. Oyun 29 Ağustos 2021’de Bergama Tiyatro Festivali’nde prömiyer yaptı. İstanbul prömiyeri ise 22 Eylül akşamı DOTormanda gerçekleşecek.

Demiryolu Hikayecileri, Ekim’den itibaren ise Kumbaracı50’de sahnelenmeye devam edecek.

14 ve 15 Ekim 20.30 / Kumbaracı50 *PRÖMİYER

29 ve 30 Ekim 20.30 / Kumbaracı50 

Cyrano de Bergerac, foto: Murat Dürüm

Cyrano de Bergerac

Yeni yapımlardan sonuncusu olan Cyrano de Bergerac ise Ekim’de DasDas ve 

Zorlu PSM’de seyirciyle buluşacak. İlk kez 28 Temmuz 2021’de seyirciyle buluşan oyunu Yiğit Sertdemir yönetti, dramaturjide de Aylin Alıveren’in adı var. Kostüm, maske ve kukla tasarımları Candan Seda Balaban’a, sahne tasarımı Yiğit Sertdemir’e, müzikleri Burçak Çöllü’ye, ışık tasarımı İsmail Sağır’a, hareket düzeni Dicle Doğan’a ait olan oyunda; Ayşegül Uraz, İsmail Sağır, Meriç Rakalar, Murat Kapu, Sinem Öcalır, Yiğit Sertdemir, Burçak Çöllü ve Candan Seda Balaban rol alıyor. 

Şifa niyetine sahnelenen oyun seyircileri, melankolinin ironi ile el ele tutuştuğu, hem hüzünlü, hem kahkahalı bir seyre davet ediyor.

8 Ekim 20.30 / DasDas (bilet: mobilet)

12 Ekim 20.30 / Zorlu PSM (bilet: passo)

Nihayet Makamı, foto: Murat Dürüm

Nihayet Makamı

2018’de seyirciyle buluşan ve 2 sezon boyunca yoğun seyirci ilgisiyle devam eden Nihayet Makamı Ekim’den itibaren yeniden sahnelerde olacak. Yeni sezonda, sadece Kumbaracı50 dışında başka sahnelere konuk olacak oyun 27 Ekim’de Oyun Atölyesi’nde sezonu açıyor. Burçak Çöllü’nün yazdığı ve özgün müziklerini yaptığı, Ayşegül Uraz ve Gülhan Kadim’in oynadığı oyunda hanende Ayşegül Aykaç ve sazende Burçak Çöllü. Yiğit Sertdemir’in dekorunu, İsmail Sağır’ın ışığını ve Sinem Öcalır’ın kostümlerini tasarladığı oyun sezon boyunca seyirciyle buluşmaya devam edecek.

27 Ekim 20.30 / Oyun Atölyesi (bilet: oyunatolyesi.com)

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku