Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başlıyor

editor
803 Görüntülenme

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” dünyadan ve Türkiye’den önemli çocuk oyunlarını 13’üncü kez Ankara’da minik sanatseverlerle buluşturuyor.

Ankara Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramından yola çıkılarak hazırlanan festival ile tiyatro sanatına katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip etmek amaçlanıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 25-30 Nisan tarihleri arasında Ankara’da kutlanacak olan festivalde; Türkiye’den 15, yurtdışından 8 olmak üzere toplam 23 farklı oyun sahnelenecek.

Festival, 25 Nisan Salı günü saat 11.00’de konuk tiyatro grupları, Devlet Tiyatroları sanatçıları, yöneticileri, basın mensupları ve farklı okullardan gelen yüzlerce minik sanatseverin Anıtkabir’i ziyareti ve saygı duruşu ile başlayacak.

Anıtkabir ziyaretinin ardından festival, açılışın gerçekleştirileceği Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri’nde birbirinden farklı etkinliklerle devam edecek.

Dünya Tiyatroları Çocuklar İçin Başkentte

Binlerce küçük hanım ve küçük bey’in izleyeceği festivalde; İtalya, Rusya, İspanya, Kosova, Şili, ve Yunanistan’dan 8 yabancı grup ve Türkiye’den 10 yerli grup, 13 farklı sahnede 102 temsil verecek.

Festivalde bu yıl İtalya’dan ‘Kütük Ev’ ve ‘Hana ve Momo’, Rusya’dan ‘Mutabor Sirki’ ve ‘Mechanicus’, İspanya’dan ‘Guguklu Saat’, Kosava’dan Bu Benim’, Şili’den ‘Micromundo’ ve Yunanistan’dan ‘ Zürafa’ isimli çocuk oyunları sahnelenecek.

Türkiye’den ise hem Devlet Tiyatrolarının hem de Şehir Tiyatrolarının başarılı oyunlarının yer aldığı festivalde; Ankara Devlet Tiyatrosu, ‘Tiyatro Makinesi’ni, ‘Alice Harikalar Diyarında’yı, ‘Fırtına’yı, ‘Canım Ailem’i, ‘Ben ve Sen’i ve ‘Arkadaş’ı İstanbul Devlet Tiyatrosu, ‘Savaş Çiçekleri’ni, İzmir Devlet Tiyatrosu, ‘Ayışığı Sirki’ni, Van Devlet Tiyatrosu, ‘İMBÖ’yü, Adana Devlet Tiyatrosu, ‘Ali Baba ve Kırk Haramileri’, Trabzon Devlet Tiyatrosu, ‘Define Adası’nı, Erzurum Devlet Tiyatrosu, ‘Sihirli Sirk’i, Bursa Devlet Tiyatrosu, ‘ Küçük Kara Balık’ı, Antalya Devlet Tiyatrosu, ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları, ‘Hansel ile Gratel’i minik sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Festivalde ayrıca; kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Festival Coşkusu Her Çocuğa Ulaşacak

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festival’i ile binlerce çocuğa ulaşmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları sosyal sorumluluk alanında önemli adımlar atıyor.

Festival coşkusunu her çocuğun yaşayabilmesini hedefleyen Devlet Tiyatroları, bu kapsamda hastanelere giderek burada yatan çocuklara La Fontaine masallarını okuyacak ve hediyeler sunacak.

Devlet Tiyatroları, görme engelli çocuklara yönelik ‘Okuma Tiyatrosu’ projesi ile ‘Bizim Balı Kim Yedi’ adlı oyunu da festival kapsamında sahneleyecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının canlı olarak seslendireceği oyunda zaman zaman fiziksel efektler de dahil edilerek okuma zenginleştirilecek.

Çocuk Esirgeme Kurumu ve Ankara Devlet Tiyatrosu işbirliğiyle düzenlenecek ‘Adım Adım Tiyato Etkinliği’ de festivalde gerçekleştirilecek bir diğer sosyal sorumluluk projesi.

Çocukların, sahnede yapılan provayı ve usta oyuncuların rol çıkarma çalışmasını izleyeceği projede, çocuklar rejisörün kendilerine vereceği mizanseni Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarıyla birlikte sahnede gerçekleştirecekler.

Ankara Devlet Tiyatrosu Serebral Palsili Çocuklar Derneği’nin sahneye uyarladığı ‘Dünya’ya Mesaj 2’ adlı oyunu da festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşturacak.

Serebral Palsili Çocuklar sahneye çıkacak ve sahneleyecekleri oyunla farkındalık yaratacaklar.

Tiyatroyu Keşfet

Festival kapsamında gerçekleştirilecek ‘Tiyatroyu Keşfet’ etkinliği, çocuklara bir oyunun başlangıç aşamasından sahnelenmesine kadar ki geçen süreyi gözlemleme fırsatı verecek.

Çocuklar, oyunun seyirciyle buluşana kadar ki sürecine tanıklık edip; dekor atölyelerini, kostüm atölyelerini ve diğer teknik atölyeleri ziyaret etme fırsatı yakalayacaklar.

Festivali Bugüne Kadar 250 Bin Çocuk İzledi

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali, geçtiğimiz 12 yılda 50 farklı ülkeden 102 farklı yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı binden fazla sanatçıyı ağırladı.

Festivalde, Türkiye’den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil toplam 240 oyun ve 778 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları bugüne kadar 250 bin çocuk izledi.

Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku