K! Kültüral Performing Arts Aralık Programı Açıklandı!

editor
852 Görüntülenme

Bağımsız kültür sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, Aralık ayında Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner oyunlarının yanı sıra sahnesinde konuk ettiği toplulukların birbirinden etkileyici oyunlarını seyirciyle buluşturuyor.

Başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak temelleri atılan bağımsız kültür ve sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, sahnede ve dijitalde birbirinden başarılı tiyatro yapıtlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Aralık ayında K! Kültüral Performing Arts kendi prodüksiyonları Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile ve Oda Komşum Richard Wagner oyunlarını hem sahnede hem de jetgise.com üzerinden dijitalde tiyatro izleyicisiyle buluşturacak. K! Kültüral, kendi prodüksiyonları dışında Kulis Sanat, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Pat Atölye, Bi’ Tık Tiyatro, Versus Tiyatro, Germinal Tiyatro, 9:15, Proje No: 2, Alt Sahne, VOID, Tiyatro Keyfi gibi tiyatroların önemli yapımlarını da sahnesinde ağırlayacak.

Fringe Festivali kapsamında Kyiy Mime Theatre’ın INTERNAL isimli oyunu ise 27 Aralık’ta K! Kültüral Performing Arts’ta olacak.

MADAM GİYOTİN 22 ARALIK’TA GALA YAPIYOR

Prömiyerini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan Madam Giyotin, gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş Olympe De Gouges, Charlotte Corday, Marienne ve Marie Antoinette’yi aynı sahnede buluşturuyor. Lauren Gunderson’un yazdığı Yağmur Yağmur’un yönettiği ve Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız ve Merve Güran’ın rol aldığı Madam Giyotin, 22 Aralık Çarşamba akşamı saat 20.30’da K! Kültüral Performing Arts sahnesinde gala yapacak.

AB Uyumlu Aile

ARALIK DETAYLI PROGRAMI

2 ARALIK PERŞEMBE 20.30 

TED BUNDY (Kulis Sanat)

Cinayet ve tecavüzden sanık ve mahkum seri katil Theodore Robert Bundy’nin hayattaki son 53 dakikası… 1974-1978 yılları arasında resmi makamların ispatlayabildiği cinayet ve tecavüz sayısı 36. Fakat bunlar sadece kanıtlanmış olanlar… 1978 yılında hapishaneden ikinci kaçışından sonra tekrar yakalanan ve 10 yıl boyunca masum olduğunu söyleyen bir katil. 11 yıl boyunca anlamsız bir reddediş… Sonra anlamsızca bir kabul ediş ve mahkum oluş!

3 ARALIK CUMA 20.30

KALABALIK DUASI (Fiziksel Tiyatro Araştırmaları)

Tek kişilik oyun; resim, plastik sanatlar, fotoğraf, çağdaş dans, geleneksel tiyatro, clown, hikaye anlatıcılığı gibi farklı alanlara temas ediyor. Adını bilmediğimiz birinden ölüm, rüyalar ve şehre dair bir hikaye.

4 ARALIK CUMARTESİ 20.30 

MADAM GIYOTIN (K! Kültüral Performing Arts)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gouges’nin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

5 ARALIK PAZAR 21.00

La Loba (Yeşim Coşkun / Dijital Dans Gösterisi)

Dansçılar: Ayça Akça, Yasemin Altuntaş, Cansu Bolat, Hande Cedimoğlu, Hande Çorbacı, Heves Hacıoğlu, Merve Midilli, Yaprak Yılmaz.

7 ARALIK SALI 20.30

KASPAR (Pat Atölye)

Peter Handke’nin yazdığı bu oyun dil işkencesi üzerinden, insan benliğinin parçalanmasını gözler önüne sermektedir. Yazıldığı ilk günkü kadar güncelliğini koruyan metin, evrensel bir tahakkümün ipuçlarını içerir.

8 ARALIK ÇARŞAMBA 20.30

ÇEKMECEDEN YILDIZLARA (9:15)

Günümüz Küçükçekmecesinin varoşlarında hayallerini keşfetme ve o hayallere ulaşmanın yollarını bulmaya çalışan üç gencin varoşun çıkmaz karanlığına direnme çabası… “İnsanların bize bakışını hissedebiliyorum. Tam yanımızdan geçerken bir Zagor’a bakıyorlar bir bize bakıyorlar. Kıskanıyorlar biliyorum. Baba, ‘Ben gezdireyim mi?’ diyorum. ‘Yok’ diyor.” Halil Yağız Şanal’ın yazdığı Onur Gürçay’ın yönettiği oyunda Merve Güran, Şakir Güler ve Musa Can Pekcan rol alıyor.

9 ARALIK PERŞEMBE 20.30

SIFIRLA BİR ARASINDA (Alt Sahne)

Parçalanmış bir şimdinin içinde hapsolan dört kişinin gündelik olanla mücadelesi. Dönüşümün zorunlu olduğu noktada yolunu kaybedenlerin, kelimelerini arayanların sesi… Dış dünyanın içeride yarattığı kırılmanın etkisiyle, kendilerine uzak düşen, harekete geçemeyen, hiçbir şeye, birbirlerine bile dokunamayanların hikayesi.

10 ARALIK CUMA 20.30

PASAPORT OR PASSPORT ODER REISEPASS (Germinal Tiyatro)

“Kalmak için yeterli sebebin yoksa, gitmek için bir çok sebebin vardır. Peki ya gitmek zorundaysan? Hem de bu kadar yabancı olduğun bir ülkeye. Hayatta kalmak, yaşamak ve en önemlisi yabancı kalmadan var olmak. Göç etmek bir tercih midir, yoksa zorunluluk mu? Peki göç ettiğin yer senin ona ihtiyaç duyduğun kadar sana ihtiyaç duyuyor mu? Ama unutma, burası Berlin ve burada her şey düşündüğün gibi olmuyor.” Ahmet İlker Ergin’in yazıp yönettiği oyunda Ahmet İlker Ergin, Eda Akalın, Eren Çiğdem, Gökay Akgör, Halit Can Ünal ve Nasmina Tüten rol alıyor.

11 ARALIK CUMARTESİ 20.30

ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER (K! Kültüral Performing Arts)

K! Kültüral Performing Arts’ın üçüncü prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner, din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltme misyonunu taşıyor. Yakup Almelek’in kaleme aldığı Murat İpek’in uyarlayıp yönettiği oyunda Murat İpek, Emre Yetim ve İbrahim Cem Tek rol alıyor.

12 ARALIK PAZAR 21.00

AB UYUMLU AİLE (K! Kültüral Performing Arts / Dijital Gösterim)

Şenay Tanrıvermiş’in yazdığı, Yağmur Yağmur’un proje tasarımını ve konseptini oluşturup yönettiği AB Uyumlu Aile güven, bağlılık, aile, sistem, iktidar, cinsiyet, kimlik, sıkışmışlık ve arada kalmışlık gibi kavramların sorguluyor. Usta oyuncular Ayşe Lebriz Berkem ve Altuğ Görgü’ye genç kuşağın yetenekli isimleri Merve Güran ve Dilara Mücaviroğlu eşlik ediyor.

Oda Komşum Richard Wagne

14 ARALIK SALI 20.30

BİR İSTİKAZO ÖLDÜRMENİN EN İNSANCIL YOLU (Germinal Tiyatro)

Sormak istediğin onca soru varken boğazına düğümlenen bir yumru. Anlatamadığın, anlayamadığın bir anı. Bu anı yaşandığında ya anlatsaydın? Ya da anlasaydın? Birçok şeye engel olabilir miydin? ‘Sonuçta bir olayın önemli olup olmaması seni nasıl etkilemiş olduğuyla alakalıdır, hayatını nasıl etkilemiş olduğuyla.’ Bir olayın önemi ya zannettiğin kadar önemsiz değilse? Loretta donmuş geçmişini, geleceğini ve bugününü en insancıl yöntemle eritmeye çabalıyor. ‘Keşke bildiğim bir şey olsaydı. Ama yok. Bu konuda yok.’
Loretta 45 yaşında bir anne ve şimdi 14 yaşına bir yolculuk yapıyor.

15 ARALIK ÇARŞAMBA 20.30

MADAM GİYOTİN (K! Kültüral Performing Arts)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gouges’nin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

16 ARALIK PERŞEMBE 20.30

var-mış (VOID)

Küçüklüğünden kuleye kapatılmış bir prensesin tek gerçeği ’kurtulana’ kadar beyaz atlı prensi beklemesi gerektiğidir. Prensesin ‘aykırılığı’ ise tek bildiğini çürütme çabasıdır: İnsan kendi kendine yetebilmeli/ yetebilir mi? Tek başına büyüyen prenses, farkında olmadan çocukluğu ve kadınlığının arasında kalmıştır. En büyük hayali ve merakı ise hayatının tamamınını üst üste binmiş taşların üstünde geçirdikten sonra bir gün ayaklarının altında toprağı hissedebilmesidir. Toprağa basma arzusu onun tüm gerçekliğini, bekleyişini ve varlığını sorgulamasına sebep olmuştur. Oyunun şiirsel bütünlüğü ise zamanın, yalnızlığın, arzuların, kararsızlığın, şüphenin ve benliğin performatif motiflerden oluşmaktadır.

17 ARALIK CUMA 20.30

BERNARDA (Proje No:2)

Federico Garcia Lorca’nın yazdığı Bernarda Alba’nın Evi adlı oyundan yola çıkılarak uyarlanmış Bernarda, tek kişilik bir oyun. Bernarda (Özge Arslan) ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturuyor. Arslan, otoritenin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi ve ayrımcı baskıyı ve 5 kadını aynı anda sahnede başarıyla canlandırıyor.

18 ARALIK CUMARTESİ 20.30

ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER (K! Kültüral Performing Arts)

K! Kültüral Performing Arts’ın 3. prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner, din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltme misyonunu taşıyor. Yakup Almelek’in kaleme aldığı Murat İpek’in uyarlayıp yönettiği oyunda Murat İpek, Emre Yetim ve İbrahim Cem Tek rol alıyor.

21 ARALIK SALI 20.30

45 SANİYE (Bi’Tık Tiyatro)

45 saniye susmak için uzun, karar vermek için kısa bir süre. “Bir ayağa kalksana” lafı ile karşılaşan bir kadının, 45 saniyede aklından neler geçer? İç seslerini susturup, nasıl bir karar verir? Aybike Turan’ın yazıp yönettiği oyunda Duygu Serin, Melda Narin Güler ve Aybike Turan rol alıyor.

22 ARALIK ÇARŞAMBA 20.30

MADAM GİYOTİN (K! Kültüral Performing Arts / GALA)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gouges’nin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

23 ARALIK PERŞEMBE 20.30

GELİŞİNE VOLE (Yeşim Coşkun / Dans Tiyatrosu)

Havadan gelen topu yere inmeden kullanmak istediğimiz bir andayız. Topun gelişi bazen geç, bazen sert olabiliyor. Bu olağan gelişler için fizik kurallarına itiraz etmiyoruz fakat aynı top bazen falsolu ya da hileli olabiliyor. Her iki durumda da olasılıkların fazlalığıyla ilgili değil, topun adil gelişi ile ilgileniyoruz. Misal, erken gelen topu kalbe indirmiyoruz. Hadi bir hata edip indirdik diyelim, tüm fikri göğsümüzde ezmiyoruz. Maçın gidişatında stratejinin ve skorun her vakit değişeceğini bilerek oynuyoruz. Diyelim ki çok inandık, çok koştuk, çok yorulduk ama hep aynı yerdeyiz, o zaman da aynı takımda ısrar etmiyoruz. Bize inanmayan hiç kimse ile beraber koşmuyoruz. Çünkü futbol aptallara göre bir oyun değildir.

24 ARALIK CUMA 20.30

BANA AMY DE (Tiyatro Keyfi)

Genç yaşta dramatik bir şekilde hayata gözlerini yuman Amy Winehouse’un son 3 günü, yakın çevresinin duyarsızlığı, onu ölüme götüren olaylar serisi çağdaş dans ve canlı caz rock müzik eşliğinde özgün bir yorumla sunuluyor.

25 ARALIK CUMARTESİ 20.30

KREUTZER SONAT (Versus Tiyatro)

Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini genç bir müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Pozdnışev’in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın ve erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor. Kayhan Berkin uyarlayıp yönettiği oyunda tek kişilik performansa imza atıyor.

26 ARALIK PAZAR 21.00

MADAM GİYOTİN (K! Kültüral Performing Arts / Dijital Gösterim)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gouges’nin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

27 ARALIK PAZARTESİ 20.30 

INTERNAL (Kyiy Mime Theatre / FRINGE FESTIVAL)

OYUNLAR İZLEYİCİNİN “BAKIŞ AÇISI” İLE KAYDEDİLİYOR

K! Kültüral Performing Arts tüm prodüksiyonları, disiplinlerarası bağları aktif tutarak sinematografik bir yaklaşımla kaydeder. Tiyatro prodüksiyonlarımız için deneyimli yayın ekipleri bize eşlik eder. Beşten fazla kameranın aktif olarak kayıtta tutulduğu prodüksiyonlardaki ana amaç izleyicinin “bakış açısını” yakalamaktır. Bunun için video ekibi, akıştaki oyunu ustalıklı bir dijital yolla kayıt altına alırken, yüksek kaliteli bir seyir deneyimi için profesyonel bir yapıyla çalışır. Yapımlar, profesyonel ses ve video tasarımcılarıyla ortak çalışmalar yapılarak kaydedilir.

K! Kültüral Performing Arts, sezon boyunca hem online hem de fiziki olarak hibrit bir programla seyircisiyle buluşmayı sürdürecek ve COVID-19 güvenlik yönergelerini izleyecektir. Yapımlar hakkında ayrıntılı bilgi için kultural.com.tr/tur/oyunlar/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

K! Kültüral Performing Arts Kasım programına ilişkin yüksek çözünürlüklü görselleri buradan indirebilirsiniz.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku