İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk sürprizleri

editor
1188 Görüntülenme

İKSV tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık tarihlerinde düzenlenecek. Festival bu yılında Rusya’nın köklü tiyatrosu Vakhtangov’un yorumuyla “Yevgeni Onegin” adlı oyunu ve dünyanın en önemli müzik topluluklarından Ultima Vez’in “TrapTown” adlı gösterisini seyirciyle buluşturacak.

Aleksandr Puşkin’in 1833 yılında yayımlanan, Maksim Gorki’nin “başlangıçların başlangıcı” sözleriyle övdüğü “Yevgeni Onegin” adlı eser, Vakhtangov Tiyatrosu’nun güncel yorumuyla 21-22 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gösterilecek. The Times’ın “destansı olduğu kadar samimi, şaşırtıcı derecede güzel, kuvvetli ve etkili” olarak değerlendirdiği oyun, Litvanyalı yönetmen Rimas Tuminas’ın rejisiyle sahnede olacak.

“Yaklaşık 100 yıllık tarihinde köklü Rus kültürünü çağdaş unsurlarla harmanlamayı başaran Vakhtangov tiyatrosunun yetenekli oyuncularıyla büyük bir tiyatro şölenine dönüşen oyunda, hayal kırıklıklarına tutkun Yevgeni, düşlerinin peşinden koşan Lenski ve Rus kadınının tüm özelliklerini taşıyan sevecen Tatyana usta yönetmen Rimas Tuminas’ın tutkulu yorumunda bir araya geliyor. Gerçek ile hayal gücünü hayranlık uyandıran bir koreografi ile yansıtan oyun, başrole Tatyana’yı, bir kadın kahramanı yerleştirmesiyle de Puşkin’in efsaneleşmiş eserine yeni bir soluk getiriyor.”

“Yevgeni Onegin”

1986’da kurulan dünyanın en önemli dans topluluklarından Ultima Vez, “TrapTown” adlı gösterisiyle 16-17-18 Kasım’da UNIQ Hall’de görülebilecek. 2004 yılında “Blush” ile festivale konuk olan Ultima Vez, zaman ve mekânın kırıldığı “TrapTown” ile seyircileri paralel bir gerçekliğe çıkartacak.

“Dans tarihine yön veren Belçikalı topluluk, bu performansta zaman ve mekândan bağımsız olarak seyircileri paralel bir gerçekliğe doğru yola çıkarıyor. Gösteri ilerledikçe, bu gerçeklikte yaşayanlar arasındaki eskiye dayanan çatışmalar ve başlarına gelen tuhaf felaketler açığa çıkarıyor. Mitlerin değişmez doğasına duyduğu derin hayranlıkla bilinen koreograf Wim Vandekeybus, TrapTown’la beraber dans, metin ve müzik ile yeni bir mitoloji üzerine düşünme arayışına giriyor. Metni Pieter De Buysser’in kaleminden çıkan gösterinin müzikleri ünlü Trixie Whitley ve Phoenician Drive, sahne tasarımı ise Gijs Van Vaerenbergh imzasını taşıyor. Bu nefes kesen ekip, seyircisini coşkulu bir evrene, sanatsal hazzın doruk noktasına taşıyor. Başarıları ödüllerle taçlandırılan Vandekeybus ve Ultima Vez’in yolu, Kasım ayında İstanbul’a düşüyor.”

Biletler, 10 Temmuz Çarşamba günü saat 10.30 itibariyle Biletix satış noktaları ve İKSV ana gişeden temin edilebilecek.

 

Haberin kaynağı: https://www.kulturservisi.com/p/istanbul-tiyatro-festivalinin-ilk-surprizleri/?utm_campaign=nabizapp.com&utm_medium=referral&utm_source=nabizapp.com&ocid=Nabiz_App

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku