Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid: Geri Sayım Başladı, Biletler Tükeniyor!

editor
1164 Görüntülenme

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival bu hafta sonu başlıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsorluğunda ve Hollanda Başkonsolosluğunun destekleriyle gerçekleşecek festival, 17-26 Eylül tarihleri arasında şehrin farklı noktalarına yayılacak.

Festivalin hibrit programında Türkiye’nin yanı sıra ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Macaristan, Polonya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’dan ve 30 farklı ekibin işleri bulunuyor. Çeşitli mekanlarda fiziksel olarak gerçekleşecek gösterilerin yanı sıra festival haftası boyunca Mobilet Onlive üzerinden izlenebilecek profesyonel performans kayıtları ile dijital mecralar için üretilen işler programda yer alıyor. Mekanlarda fiziksel olarak gerçekleşecek toplam 9 etkinliğin yanı sıra, online platformlarda da 16 gösteri katılımcılarla buluşacak.

Festival programında ayrıca fiziksel ve online olmak üzere toplamda 10 workshop yer alıyor. Türkiye’den ve yurt dışından eğitmenler aracılığıyla gerçekleştirilecek atölyeler, katılımcıların festival deneyimini güçlendiriyor.

Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid etkinliklerinin sınırlı sayıdaki biletlerine ise Mobilet üzerinden ulaşılabiliyor.

Biletler için Mobilet

 

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, 3000’den fazla seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, 21 – 27 Eylül 2020 tarihlerinde, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

Festival programını takip etmek için:
https://www.fringeistanbul.com/home
https://www.facebook.com/istanbulfringe/
https://www.instagram.com/fringeistanbul/
https://www.youtube.com/c/FringeIstanbul

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku