Hollywood’da Anlaşma Yok: Oyuncular Yeniden Grevde!

editor
971 Görüntülenme
ABD’de, televizyon yapımcısı şirketlerle anlaşamayan Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ve Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları (AFTRA) üyeleri grev devam ediyor.

ABD’de Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ve Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları (AFTRA) üyelerinin, iş garantisi ve maaş güvencesi talebiyle görüştükleri televizyon yapımcısı şirketlerden sonuç alamamaları nedeniyle daha önce askıya aldıkları greve devam ediyor. San Francisco Belediye Binası önünde toplanan SAG-AFTRA üyeleri eylem yaptı.

ABD’de Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ile Amerikan Televizyon, Radyo Sanatçılarının (AFTRA) iş garantisi ve maaş güvencesi talebiyle başlattıkları grevi sonlandırmak amacıyla Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile 5 gün süren görüşmeler sonucunda anlaşma sağlananamış, SAG-AFTRA üyerine yeniden greve katılmaları çağrısında bulunmuştu

AMPTP’den yapılan yazılı açıklamada, grevi sonlandırmak amacıyla iş garantisi ve maaş güvencesine ilişkin görüşmelerde SAG-AFTRA’nın teklifinin, yılda ek 800 milyon dolara mal olacağı ve ekonomik yüke yol açacağı iddia edilmişti.

Açıklamada, tarafların birbirlerinin teklifini kabul etmediği, 5 gün süren görüşmelerin, “verimli yönde ilerlemediği ve iki taraf arasındaki boşluğun çok büyük olduğu” gerekçesiyle görüşmelerin askıya alındığı kaydedilmişti.

SAG VE AFTRA ÜYELERİNE YENİDEN GREV ÇAĞRISI YAPMIŞTI

SAG-AFTRA’nın üyelerine yönelik yazılı açıklamasında ise AMPTP’nin teklifindeki şartların, grev başlamadan önce sunduğundan “daha olumsuz olduğu” ifade edilmiş, yapımcı şirketlerin, performansçıları yapay zekaya karşı korumayı ve maaşlarını artırmayı kabul etmediği,  SAG ve AFTRA’nın AMPTP’nin, tekliflerindeki şartları reddettiği duyurulmuştu.

Açıklamada, SAG-AFTRA, “zorba taktikleri” kullanmakla suçladığı AMPTP’nin teklifte yer alan para miktarını “abartarak daha yüksek açıkladığını ve bu bilgiyi kasten saptırdığı” belirtilmişti.

SAG ve AFTRA üyelere yeniden greve katılmaları çağrısında bulunmuştu.

HOLLYWOOD’DA SENARİSTLER VE OYUNCULARIN GREVLERİ

SAG-AFTRA’nın internet sitesinde yayımlanan ortak açıklamada, AMPTP ile sanatçıların maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçsuz kalması nedeniyle grev kararı verilmesi için adım atıldığı duyurulmuştu.

Sanatçılar, iş garantisi ve maaş güvencesi talebiyle televizyon yapımcısı şirketlerle yaptıkları görüşmeden sonuç çıkmaması gerekçesiyle 15 Temmuz’da Los Angeles şehrinde greve gitmişti.

WGA da yıllık dizi ve film üretiminin önemli ölçüde arttığı son yıllarda daha zor şartlar altında çalıştıkları ve bunun karşılığında daha az ücret aldıkları gerekçesiyle 2 Mayıs’ta greve gidildiğini açıklamış, daha sonra iki grev birleştirilmişti.

WGA’nın grevi, AMPTP ile varılan ön anlaşma neticesinde 5 ayın ardından sona ermiş, sendika liderlerinin oy birliğiyle kabul ettiği üç yıllık anlaşmanın, talep edilen tazminat, istihdam süresi ve yapay zekanın kontrolüne ilişkin maddeleri içerdiği açıklanmıştı.

Senaristler, en son 2007’de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları, yaklaşık 2 milyar dolar zarara yol açmıştı.

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/502077/hollywoodda-yapimcilarla-anlasma-saglanmadi-oyuncular-yeniden-grevde

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku