Fahiş Elektrik Faturalarına Karşı Moda Sahnesi’nden “Ödemiyoruz!” Sesi Yükseldi

editor
1798 Görüntülenme
Yeni yılla birlikte elektriğe gelen yüzde 127’lik fahiş zammın ardından çok yüksek bir elektrik faturasıyla karşılaşan Moda Sahnesi yönetimi, faturaları ödememe kararı almıştı. Tiyatronun elektriği, ocak ve şubat faturalarının ödenmemesi üzerine sabah saatlerinde kesildi. Tiyatronun ışığının karartılmasına gelen yoğun tepkilerin ardından yeniden elektrik verilirken, elektrik dağıtım şirketi ocak ayı faturasının ismi bilinmeyen bir kişi tarafından ödendiği için açıldığını duyurdu.

Sanatçılar ve sanat severler, tiyatronun karartılmasına karşı Moda Sahnesi önünde bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Moda Sahnesi Kurucusu ve Sanat Yönetmeni Kemal Aydoğan, “Son sözümüz: ödemiyoruz, ödenmeyecek” dedi ve faturayı kimin ödediğini tespit ettiklerinde kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Sanatçılara destek olmak için Moda Sahnesi önünde giden Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay ise, “Özel tiyatroları iktidarın politikalarına yem etmeyeceğiz, teslim etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR ÖZEL TİYATRONUN BU FAHİŞ PARALARI ÖDEMEYE BÜTÇESİ YOK’

Hiçbir özel tiyatronun bu fahiş paraları ödemeye bütçesi olmadığını söyleyen Kemal Aydoğan, ”Bu zamlar birtakım enerji firmalarını zengin etmek için yapılmış zamlardır. Tüm Türkiye’de yaşayan halka rağmen yapılmış zamlardır. Sanat kurumlarının nasıl ayakta kalacağı katiyen düşünülmeden yapılmış zamlardır. Elektriği kesmeleri de bu zammı yapmaları da meşru değil. Biz Moda Sahnesi olarak kesinlikle kabul etmiyoruz. Bunu da defalarca söyledik. Bugünden itibaren de bunu ödememeye devam edeceğiz, bundan sonra da hiçbir elektrik faturamızı ödemiyoruz” dedi.

‘SON SÖZÜMÜZ: ÖDEMİYORUZ, ÖDENMEYECEK’

Bugün açılma sebebini de aktaran Aydoğan şu sözlere yer verdi:

Bugün açmalarının nedeni gizemli bir elin ocak ayındaki faturayı ödemesi. Kendisine ulaşmaya çalışıyoruz fakat kim oluğunu bulamıyoruz. Bu süreç nisan ayında da devam edecek, biz bu faturaları ödemeyeceğiz, aynı döngü devam edecek. Dolayısıyla bir an önce merkezi yönetimin de yerel yönetimin de bu problemi çözmesi hem tiyatrolar adına hem halk adına zamları geri çekmesi gerekir. Talebimiz halk adına da Moda Sahnesi adına da bu. Son sözümüz: Ödemiyoruz, ödenmeyecek.”

ATAY: ÖDENMESİ MÜMKÜN OLMAYAN FATURALARLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Moda Sahnesi’ne giden Barış Atay ise “Enerji şirketlerinin özellikle özel sektöre devrinden sonra korkunç bir zam furyası başladı. Sadece kurumlarda değil, hanelerde de ödenmesi mümkün olmayan faturalarla karşı karşıyayız. Fakat kültür-sanat kurumlarına yapılan muamele kesinlikle özel bir muamele” sözlerine yer verdi.

‘BİZ BU ALANI İKTİDARIN POLİTİKALARINA YEM ETMEYECEĞİZ’

Özel tiyatroların pandemide zar zor ayakta kaldığını belirten Atay şöyle konuştu:

“Ne yazık ki birçoğu kapanan bu kurumların bu elektrik faturalarını ödeyemeyeceği kesindi. Bugün kesmeye geldiler ve yapılan direniş karşısında da 4 saat sonra açtıklarını, çünkü faturanın ödendiğini deklare ettiler. Açıkçası bu ödendi lafı çok gerçekçi gelmiyor. Diğer özel kurumların protestosunun artacağının farkında olan özel sektör temsilcileri sırf bunu engellemek için bile yapmış olabilir. Fakat Kemal Aydoğan’ın da söylediği çok netti, bu faturalar ödenmeyecek. Özellikle iktidarın kültür-sanat kurumlarının yaşadığı sorunlarla ilgili talep edilen yasaları karşılamak için adım atması lazım, biz bu alanı iktidarın politikalarına yem etmeyeceğiz, teslim etmeyeceğiz.”

Kaynak: https://ilerihaber.org/icerik/moda-sahnesi-onunden-seslendiler-odemiyoruz-137883

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku