Diyarbakır’da SoloFest Etkinlikleri Başladı

editor
Mordem Sanat’ın bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği SoloFest etkinlikleri tarihi Deva Hamamı’nda başladı. “Rengini Kap, Gel” başlığını taşıyan festival, 5 Kasım’a kadar devam edecek.

Mordem Sanat’ın bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Uluslararası SoloFest etkinlikleri, tarihi Deva Hamamı’nda sergilenen performansla dün başladı.

İran, Hollanda ve Türkiye’nin birçok kentinden 43 sanatçının katıldığı festival, 5 Kasım tarihine kadar devam edecek. Festivalde çağdaş dans, geleneksel anlatı türleri, performans sanatları, monodramlar ve çağdaş ritüel gösterimleri yer alacak. Festivalde panel, atölye ve oyunlardan oluşan 15 etkinlik gerçekleştirilecek.

TEK KİŞİLİK ANLATI SANATI

Festivalin Deva Hamamı’nda gerçekleşen açılışına çok sayıda kişi katıldı. Açılış etkinliğinde sanatçılar, kaybolan nesneleri ve duyguları kişisel hatıralarından yola çıkarak tek kişilik anlatı geleneğini kullanarak sergilediler. Kürtçe ve Türkçe gerçekleşen anlatı performansında buğday başağından baş örtüsüne birçok nesnenin hatıralarda kalan karşılığı anlatıldı.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Deprem bölgelerindeki çocukların sanata erişimini artırmayı hedefleyen festival, biletlerinden elde edilecek geliri deprem bölgesindeki çocuklara atölye çalışmaları ve oyun gösterimleri düzenlemek için kullanılacak. Mordem Sanat’ın yöneticilerinden Barış Işık, sanatseverleri oyunları izlemeye davet ederek, etkinliklere katılamayacak ama destek olmak isteyenlerin askıda bilet uygulaması için Mordem Sanat ile iletişime geçebileceklerini söyledi.

Kültür İçin Alan’ın destek verdiği festival, 5 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecek.

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/diyarbakirda-solofest-etkinlikleri-basladi-haber-1644585

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku