Celal Mordeniz Hakkında Taciz ve Cinsel Saldırı İfşası

editor
4098 Görüntülenme

İsmini açıklamak istemeyen bir kadın oyuncu, Ayşe müstear adıyla Tiyatro Medresesi’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz hakkında taciz ve cinsel saldırı ifşasında bulundu.

Sosyal medyada “Celal Mordeniz’in taciz ve cinsel saldırılarını ifşa etmek için açılan @ayse_2021 adlı hesaptan yayımlanan açık mektupta “yaşadıklarımın yalnızca “bana has ve biricik” deneyimler olmadığını biliyorum ve bunun aynı zamanda toplumsal bir mesele olduğunu savunuyorum” diyen kadın oyuncu, “bu yaşanların sadece Celal Mordeniz ve Tiyatro Medresesi ile sınırlı olmadığını biliyorum. Umuyorum ki bu ifşa benimle birlikte birçok insanın sesi olur ve bu ses faillerin uykularını kaçırır” ifadelerini kullandı.

Ayşe müstear adıyla yayımlanan taciz ve cinsel saldırı ifşa mektubunun tam metni şöyle:

*****

Bu, Tiyatro Medresesi’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz tarafından maruz bırakıldığım taciz ve cinsel saldırıların ifşa metnidir. 

Yaşadıklarımın yalnızca “bana has ve biricik” deneyimler olmadığını biliyorum ve bunun aynı zamanda toplumsal bir mesele olduğunu savunuyorum. Bu sebeple, yaşadığım deneyimi kamusal alana taşımak istedim.

Tiyatro Medresesi’nde yaptığımız çalışmalarda Celal Mordeniz, “beden ve haz çalışmaları” olarak adlandırdığı ve bunu bir oyunculuk metodu olarak uyguladığı”çalıştırma biçimini” kullandı. 

Bu süreçte “çalışma” adı altında defalarca Celal Mordeniz’in taciz ve cinsel saldırılarına maruz kaldım. Bu “çalışmaların” gidişatı failin, mahremiyet sınırlarımı aşan bölgelerime dokunması ve bu bölgelere müdahale etmesiyle gerçekleşti. Ama fail bu “çalışmalar” esnasında bana dokunmak için herhangi bir sözlü onay almadı. 

Bu taciz ve cinsel saldırılar tamamen kapalı kapılar ardında ve tanıksız bir şekilde gerçekleşti. Hatta bir çalışmada Celal Mordeniz beni salonun karanlık bölümüne, dışarıdan geçenlerin bizi göremeyeceği bölüme yönlendirdi. 

Bu “çalışmada”, güvenli bir alanda olmadığımı hissettim. Dışarıdan ses geldiğinde Celal Mordeniz’in kendini toparlamaya çalıştığını fark edince ben de tedirgin oldum. Bir şeyler benim kontrolümün dışında gerçekleșiyormuş gibi hissettim. Aslında bununla birlikte yapılan şeyin bir “çalışmadan” ziyade gizli saklı yapılmaya çalışılan bir taciz ve cinsel saldırı olduğunu şimdilerde kabul edebiliyorum. 

Geriye dönüp baktığımda “çalışmalar” esnasında oldukça gerildiğimi, temas anlarında Celal Mordeniz’in yüz ifadesini görmemek için gözlerimi bile açamadığımı fark ediyorum.

Karşımdaki insan, Tiyatro Medresesi’nin kurucusu, iyi işler çıkarmış, etrafımdaki insanlar tarafından takdir edilen biriydi. Dolayısıyla aklımdaki iyi izlenimini yıkmak ve yaşadığım şeylerin taciz ve cinsel saldırı olduğunu kabul etmek kolay olmadı. 

Süreç içinde kendimi yaşadıklarımın “çok normal” bir şey olduğuna ve bunların “sanatsal” bir çalışma olduğuna ikna etmeye çalıştım. Bu çalışmalar esnasında kötü hissetmemi, bedenimin yeterince açık olmadığına ve tabularım olduğuna bağladım. Ama bugün bütün gerçekliğiyle Celal Mordeniz’in beni taciz ettiğinin ve bana cinsel saldırıda bulunduğunun bilincindeyim; bunu kabul ediyorum. 

Artık biliyorum ki zayıf olan ben değilim. Zayıf olan, ilkel arzularını dahi kontrol edemeyen ve eğitmen pozisyonunu kullanarak bana bu hisleri yaşatan Celal Mordeniz’dir. İfşa sürecinin benim için çok yıpratıcı olacağını bilsem de yaşadıklarımın sadece benim hafızamda ve bedenimde kalmasına izin veremezdim.

Eğitmenlik/yönetmenlik alanlarını kullanarak, “çalışma” veya “eğitim verme” adı altında yapılan tacizlerin ve psikolojik şiddetin, öğrencilerin ve oyuncuların hafızalarında tıkılıp kaldığı bir sektörde çalışıyoruz.

Dolayısıyla, bu yaşanların sadece Celal Mordeniz ve Tiyatro Medresesi ile sınırlı olmadığını biliyorum. Umuyorum ki bu ifşa benimle birlikte birçok insanın sesi olur ve bu ses faillerin uykularını kaçırır.

Ayşe

*****

NOT: Haberimizle ilgili olarak Celal Mordeniz’in yanıt hakkı baki olup,  konuyla ilgili açıklama yapması durumunda dergimiz tarafından yayımlanacaktır. 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku