Celal Mordeniz Hakkında Bir İfşa Daha!

editor
3273 Görüntülenme

Tiyatro Medresesi’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz hakkında yeni bir cinsel taciz ve psikolojik şiddet ifşasında bulunuldu. “Elif” müstear adıyla (@elif55856432) Mordeniz’in kendisini de taciz ederek psikolojik şiddet uyguladığını açıklayan kadının sosyal medya hesabından yayımladığı ifşa metni şöyle:

Öncelikle belirtmek isterim ki, Tiyatro Medresesi’nin kurucularından olan Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz ile ilgili bu ifşayı kimliğimi gizlemeden yapmayı isterdim ancak, ismimi açıklamadan yapmayı uygun görüyorum.

Tiyatro Medresesi’nin 2018 yılında düzenlediği “Solo Performans” Atölyesi’ne katıldım. Celal Mordeniz ve ipek Türktan Kaynak tarafından yürütüleceği duyurulan atölye, açıklama yapılmaksızın Celal Mordeniz’in tek başına yürütücülüğünde gerçekleşti.

Katılımcıların solo performans önerilerinin geliştirileceği söylenen atölyenin büyük kısmı Celal Mardeniz’in; Hamlet’i savunup Claudius’ u savunmayanların sığ düşündüğü, aşkın üç kişiyle başlamak zorunda olduğu, iktidarın takdir edilmediği için zulmetme hakkına sahip olduğu gibi fikirlerini dayatmasıyla ve kitaptan okuyarak yaptırdığı beden çalışmalarıyla sürdü.

Kendi fikri dışındaki fikirlere saygı duymamasının yanında, kendi fikri herkes tarafından kabul edilmeden yeni bir çalışmaya geçmedi.

Aksi görüşleri bastıran, dayatmacı, yargılayıcı, aşağılayıcı ve kibirli tavrı atölye boyunca sürdü.

Atölyenin son günlerinden birinde ders sırasında, öğrenciler sınıfta bir duvarın dibinde oturmuşken beni sınıfın en uzak duvarına götürüp, yere yatırdı. Kendisi de tam önümde, öğrencilere arkası dönük oturarak, yaptıklarını onların görememelerini sağladı. Hiçbir şekilde çalışma ile ilgili bilgi vermeksizin; kıyafetimin üstünden mahrem bölgelerim dahil tüm vücuduma defalarca dokundu, kıyafetimin altından acı verecek şekilde karın bölgemi sıktı. Bu esnada benim Hamlet tiradını okumamı istedi. Ben tiradı okurken kendisi de tüm tirat boyunca vücuduma dokunmaya, bir yandan da gözümden yaş getirecek şekilde acı vermeye devam etti.

Ben o esnada bunun henüz bilmediğim bir tiyatro çalışma tekniği olduğuna kendime inandırmaya çalıştım.

Çalışma bittiğinde diğer öğrenciler nerelerime dokunduğunu sorduğunda “dokunmadığı yerim kalmadı” diye cevap verebildim. Ama kendisi dışında hiçbirimiz çalışmayı bimediğimiz için konu kapandı ve atölyeye devam edildi.

Devamında atölyeye aktif katılımda bulunmadım, sahneye çıkmayı reddettim, Celal Mordeniz’in yüzüne dahi bakmadım bir daha.

Vücudum günlerce morarıktı ve kabuk bağladı. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak acı çektim. Uzun süre olayın şokunu üstümden atamadım.

Sonrasında aralarında Tiyatro Medresesi ile ilişkileri de olan, hatta bazıları orada eğitmenlik yapan, tiyatro camiasından pek çok insanla bu olayı paylaştım. Tamamı böyle bir çalışma olmadığı, bunun bir taciz olduğu konusunda hemfikirdi. Ne yazık ki şu anda bunlardan bazıları olayı yeni duymuş gibi samimiyetsizce paylaşımlar yapıyorlar.

İlk ifşayı yaparak Celal Mordeniz ‘in taciz ve cinsel saldırı olayını duyuran, bana ve diğer taciz ve cinsel saldırıya maruz kalanlara cesaret verdiği için Ayse’ye teşekkür ediyorum.

Elif

 

NOT: Haberimizle ilgili olarak Celal Mordeniz’in yanıt hakkı baki olup,  konuyla ilgili açıklama yapması durumunda dergimiz tarafından yayımlanacaktır. 

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku