Boğaziçi Üniversitesi Yönetiminden Sinema Kulübü’nün Gösterimlerine Engel

editor
1138 Görüntülenme
Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, Sinema Kulübü’nün açık hava gösterimleri kapsamındaki “Duvarlar-Mauern-Walls,” “Benim Çocuğum,” “Laurence Anyways” ve “Go” filmlerinin gösterimlerini gerekçesiz ve yazılı bir karar iletmeden yasakladı.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü Twitter’dan yaptığı paylaşımda, üniversitedeki kayyım yönetimin temmuz ve ağustos aylarında kampüste düzenlenecek açık hava gösterimlerinde gösterilecek dört filmin kendilerine yazılı bir karar iletilmeksizin ve gerekçe gösterilmeden engellediğini duyurdu. Yönetim tarafından gösterimi engellenen filmler Duvarlar-Mauern-Walls (2000), Benim Çocuğum (2013), Laurence Anyways (2012) ve Go (1999). Duvarlar-Mauern-Walls (2000) ve Benim Çocuğum (2013) filmlerinin 22 Temmuz Cuma akşamı arka arkaya gösterileceği duyurulmuştu.

Daha önce de belgesel yönetmeni ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Can Candan, yönetmenliğini yaptığı Benim Çocuğum (2013) filminin Aralık 2021’de bir ders kapsamında gösterimi için geldiği kampüse kayyım yönetim tarafından alınmamıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü Twitter’dan konu ile ilgili paylaşımı şu şekilde:

“Sansürlendik!

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak Açık Hava etkinlikleri kapsamında göstermeyi planladığımız Benim ÇocuğumLaurence Anyways ve Go filmlerinin gösterimi, okul yönetimi tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin ve yazılı bir karar iletilmeksizin engellendi. Daha önce ‘LGBTİ+ temalı’ olması ve ‘LGBTİ+’ya özendirdiği’ gerekçesiyle engellenen gösterimlerimiz olmuştu. Ayrıca yakın zamanda görevine iade edilen Can Candan hocamızın yönetmenliğini yaptığı ve daha önce okulumuzda defalarca gösterilen LGBTİ+ temalı Benim Çocuğum filmini göstermemize izin verilmiyor.

T.C. Kültür Bakanlığı tarafından onaylı olmasına rağmen bu sinema filmlerinin ve belgesellerinin okulumuzda gösteriminin yapılmasının engellendiğini tüm kamuoyuna duyururuz!”

 

Kaynak: https://susma24.com/bogazici-universitesi-yonetiminden-sinema-kulubu-acik-hava-gosterimlerine-engel/

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku