Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan “Shakespeare Soruşturması”

editor
1196 Görüntülenme

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) Shakespeare Soruşturması adlı çalışması ile dijital ortamda seyirci ile buluşuyor! 2021 eğitim prodüksiyonu Shakespeare Soruşturması adlı video serisini pandemi döneminde çıkaran BÜO, video serisini 11 Temmuz Pazar günü saat 20.00’de 3 bölüm halinde YouTube kanalında yayınlayacak. Bu soruşturmaya dahil olmak isteyen herkes Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nın YouTube kanalını ve diğer sosyal medya hesaplarını takip edebilir.

Oyunla ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan yapılan açıklama şöyle:

“William Shakespeare’i nasıl bilirdiniz? Yazar, tiyatrocu, yönetmen, ozan, eldivencinin oğlu… Peki ya suçlu? Oyunlarında yüz elli beşe yakın karakteri öldüren, onlarca savaşı tekrardan başlatan, aşıkları ayıran; hayaletleri, büyücüleri, cadıları, cinleri oyunlara musallat eden; karakterlere rüşvet, yolsuzluk, entrika planları yaptıran Shakespeare tarihin en çok okunan ozanı oldu. Sizce Shakespeare nasıl Shakespeare oldu?” 

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) olarak sizleri 2021 yılı eğitim prodüksiyonumuz Shakespeare Soruşturması adlı çalışmamız ile selamlıyoruz. 

2020 yılının mart ayından itibaren, pandemi sebebiyle çevrimiçi platformlarda sürdürdüğümüz çalışmalarımız sonucunda bu sene de sizlerle YouTube kanalımızda buluşuyoruz. 

Bu seneki eğitim prodüksiyonumuzun hazırlıkları; 2020 yılının yaz döneminde William Shakespeare’in hayatı, oyunları, dönemin politik atmosferi ve dönem tiyatrosu hakkındaki yazılı ve görsel kaynakların incelenmesiyle başladı. Ekim ayıyla birlikte kulübe yeni katılan üyelerin bu başlıklarda tartışma yürütmeleri ve temel oyunculuk eğitimi almaları hedeflendi. Projelendirme sürecinde ise mezunlarımızın yer aldığı BGST Tiyatro tarafından kaleme alınan ve sahnelenen Selam Sana Shakespeare adlı oyunun metni temel alındı. Başladığımız proje, ilerleyen süreçte mezunlarımızdan Ömer Faruk Kurhan’ın önerisi ile eğitim-araştırma sürecimizi belgelediğimiz bir video serisine dönüştü. 

“Shakespeare nasıl Shakespeare oldu?” sorusuyla yola çıktığımız bu soruşturma; kampüsteki öğrenciler, akademisyenler ve personellerle, mahallemizdeki esnaflarla, ailelerimizle ve mezunlarımızla yaptığımız röportajlarla genişledi. Salgın nedeniyle giriş yapamadığımız tiyatro sahnemiz bu sayede önce evlere, sonra kampüse ve mahalleye taşındı. Shakespeare’in sözleriyle bizim için “tüm dünya bir sahne” oldu. 

Soruşturduklarımızı ve araştırdıklarımızı üç video halinde sizlerle paylaşıyoruz ama Shakespeare’e dair başlattığımız soruşturma sona ermedi. Başlattığımız soruşturmayı ileride yolu Shakespeare’e düşenlerin sürdürmesini, soruşturma ve sorgulamanın bitmemesini umut ediyoruz. 

“Kanunların bu kadar yavaş, yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürüdüğü” bu günlerde bizleri karanlıktan çıkaracak olanın; insanı, toplumu ve doğayı merak etmek, sormak ve sorgulamak olduğuna inanıyoruz. 

İyi seyirler!

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları

YouTube: Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları 

Instagram: @buoboun

Twitter: @buoboun 

Facebook: @buoboun

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku