Bektaşağa Köyü Kadınları İstanbul’da

editor
“Tarlaya da gideriz, ahıra da gireriz, sahneye de çıkarız.” diyen Sinop Bektaşağa Köyü kadınları ‘Kadınlar Mecliste’ oyunu turnesi için İstanbul’a geliyor.

Yaklaşık on yıl önce kurulan Sinop Bektaşağa Kadın Derneği hem kadınlarla dayanışma içinde oluyor hem de sosyal kültürel faaliyetler yürütüyor. Bu faaliyetlerden biri de amatör tiyatro topluluğu.

İki yıl önce ‘Kadın Sığınağı’ oyunuyla İstanbullu tiyatro izleyicilerinin karşısına çıkan Sinop Bektaşağa Köyü kadınları bu kez yeni bir oyunla yeniden İstanbul yollarına düşüyor. Aristofanes’ten uyarlanan ‘Kadınlar Mecliste’ isimli oyunu Mine Batur yönetiyor. Antik Yunan döneminde bir grup kadının meclisi ele geçirmesinin mizahi bir dille anlatıldığı oyunda on kadın iki erkek rol alıyor.

Tarladan, ahırdan, ev işlerinden kalan zamanda bir araya gelip provalar yapan 20 yaşından 80 yaşına kadar kadınların rol aldığı oyunla ilgili konuşan Bektaşağa Kadın Derneği başkanı Can Ergün şunları söyledi: “Antik Yunan’da kadınlar yok sayılıyor, vatandaş bile kabul edilmiyordu. Erkekler de ülkeyi parayla yönetiyor ve başka bir iş yapmıyorlardı. Bu durum kadınların canına tak ediyor, ‘Yönetimi ele geçirelim’ diyorlar. Ve erkek kılığına girip meclisi basıyor, kent yönetimini ele geçiriyorlar. Bektaşağa Kadın Derneği olarak kadın konularını işlemek istiyoruz. Bir araya geldiğimizde de kadın meselelerini konuşuyoruz. Şu anda da baktığımızda ne iş yaşamında ne de politikada kadın yönetici yok denecek kadar az. Kadınların olmamasının nedeni sorgulansın istiyoruz.”

İstanbul’da dört yerde oyunlarını sahneleyecek kadınların bir sonraki istikameti ise Alanya. Bektaşağa Köyü kadınları Alanya’da da iki mekânda oyunlarını sahneleyecek.

‘Kadınlar Mecliste’ oyununun İstanbul turne takvimi şöyle:

•23 Mayıs Şişli Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Saat: 20.30
•24 Mayıs Sefaköy Kültür Merkezi Saat: 20.30
•25 Mayıs Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi Saat 20.30
•26 Mayıs Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi Saat 20.30

Oyun davetiyeleri ve iletişim için: Can Ergün: 0 505 819 51 58

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/bektasaga-koyu-kadinlari-istanbul-da-387763

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku