Bakırköy Belediyesi Emek Düşmanlığına Devam Ediyor, Hâlâ!

Yavuz Pak
5011 Görüntülenme

2015 yılında 3 müzisyen ve 26 oyuncunun, 2019 yılında 4 oyuncunun gerekçe dahi gösterilmeden işten atıldığı Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda çalışan oyuncular ve emekçiler, yeni bir hak gaspları ile karşı karşıya. CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun, partisinin sosyal belediyecilik ve emek politikalarını hiçe sayarak uyguladığı emek düşmanı politikalar, belediyede çalışan işçi ve memurlarla birlikte tiyatro emekçilerinin de kazanılmış haklarına dönük saldırılara dönüştü.

Bakırköy Belediyesi yönetimi, 20 aydır toplu iş sözleşmesi imzalamayarak belediye emekçilerini mağdur ediyor. Bununla da yetinmeyen yönetim, daha önceki sözleşmenin emekçiler için sağladığı kazanımları yok etmeye yönelik adımlar atıyor.

Öte yandan, Tüm Bel- Sen öncülüğünde yürütülen ve DİSK Genel-İş’in de destek verdiği protesto eylemlerine katıldıkları için iki belediye işçisinin işine son verildi.

Konuyla ilgili olarak KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen’in İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Adem Erdem ile görüştük.

Erdem, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun 20 aydır toplu sözleşme imzalamayarak kamu emekçilerini mağdur ettiğini vurgulayarak “Başkan, uyuşmazlık tutanağı gibi biz memurların toplu sözleşmesinde olmayan bir yolu ileri sürerek süreci uzatmak istemektedir. Belediye yönetiminin güç yaşam koşullarında olan işçileri emekçileri daha da açlığa sefalete mahkum etmek istediğini görmekteyiz” dedi.

 “Bakırköy Belediyesi’nin 5 yıllık planına baktığımız zaman 2015-2020 kıyaslanırsa çalışanların sayısında 450 kişilik azalma var, bütçesinde iki katını aşkın bir artış var. Demek ki belediye çalışanlarının Bakırköy Belediyesi’ne ekonomik olarak yük olması gibi bir durum yokmuş. İşçi memur birlikteliği ile sınıf bilinçli hak ararken, birlikteliği bozmak adına iki işçi arkadaşımızı işten attılar ama biz yine bugün buradayız”  diyen Adem Erdem, mücadeledeki kararlılıklarına vurgu yaptı.

Aralarında Bakırköy Belediye Tiyatrosu emekçileri ve oyuncularının da olduğu Bakırköy Belediyesi emekçileri, 20 aydır TİS yapılmadığı için zam alamıyorlar. Ayrıca, hukuken yenisi imzalanana kadar geçerli olan 2018 tarihli TİS ile kazanılmış hakları işveren tarafından gasp edildiği için ciddi ekonomik kayıplar yaşıyorlar. Sefalete mahkum edilen tiyatro emekçilerinin ve belediye çalışanlarının TİS ücretleri ödenmiyor. Adem Erdem, “Memurlar aylık ortalama 900 TL gibi bir hak kaybı dayatması ile karşı karşıya iken, Belediye Başkanı ‘ya dediğim noktaya gelin ya hiç ödeme yapmıyorum’ yaklaşımıyla TİS kaynaklı ödemeleri hiç yapmamakta, zaten yoksulluk sınırı altında olan emekçileri açlığa ve sefalete mahkum etmektedir. Tüm memur emekçilerin 4 maaş alacakları bulunuyor. Bakırköy Belediye Tiyatrosu sanatçılarının ve teknik ekibin de bu ödenmeyen alacaklara ek olarak 4 maaş ikramiyeleri de ödenmiyor” diyerek yaşanan hak gasplarını ifade etti.

Öte yandan, Belediye yönetimi hak gasplarıyla ilgili olarak 4688 sayılı yasaya dayanan “Sayıştay raporunun” arkasına sığınıyor. AKP’li belediyelerde ve son yıllarda kayyım atanan belediyelerde hak gasplarına, toplu sözleşme fesihlerine neredeyse alışmış olan emekçiler, şimdi Bakırköy Belediyesi’nde de “Sayıştay baskısı” gerekçesiyle masaya getirilen yasal sınır dayatmasıyla karşı karşıya. Sayıştay’ın belediyelerin taraf olduğu toplu sözleşmelerde, yerel yönetim emekçilerine dayattığı “tavan tutar” uygulaması Başkan Bülent Kerimoğlu için “kullanışlı bir kalkan”a dönüşmüş durumda. Halbuki diğer CHP’li ve AKP’li belediyeler bile Anayasa, Uluslarası Sözleşmeler ve ILO’ya aykırı yasanın üzerinden TİS’ler yaparak sorumluluk alıyor ve çalışanlarını mağdur etmeyecek çözümler üretiyorlar.

Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Adem Erdem, CHP’li belediyelerin pek çoğunun  TİS ödemelerinde “tavan tutar dayatmasına” boyun eğmeyerek çalışanlarıyla yenilediği TİS’lerde belirlenen bu tutarın (bu tutar memur maaş katsayısına göre 6 aylık periyotlarla değişkenlik göstermekle birlikte, şu an için ortalama 1.150 TL) yaklaşık 3 kat üzerinde rakamlara imza attığını belirtirken, Bakırköy Belediyesi’nin ise parti belediyelerinin tersine çalışanlarına “tavan tutar”ı dayattığını aktarıyor.

Adem Erdem, belediye emekçilerinin uğradığı haksızlıkları ve mücadelelerini görmekten kaçınan Halk TV, Tele 1, Fox Haber, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerini de eleştirerek, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun emek düşmanı politikalarını teşhir etmeye devam edeceklerini belirtti. 


Erdem, mücadeleye ve iki aydır Bakırköy’de belediye emekçilerinin her hafta düzenledikleri eylemlerin sürdürüleceğini belirtti. Bakırköy Belediyesi’nde tiyatro emekçilerinin de dahil olduğu tüm belediye çalışanlarının gaspedilen haklarını kazanana kadar mücadeleye ve eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Adem Erdem, “Bugün sağcı iktidarların ‘yollar yürümekle aşınmaz’ şiarına sarılarak emekçileri görmezden gelenler, tarihe ve topluma karşı hesap verecekler” dedi.

*****

Tüm Bel-Sen’in konuyla basın açıklaması:

(Ana görsel: Murat Uysal, Evrensel gazetesi)

1

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku