Ankara Sanat Tiyatrosu’ndan “Savaşa Hayır” Pankartı

editor
1057 Görüntülenme

Ankara Sanat Tiyatrosu, dün sahnelenen Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü adlı oyununun finalinde ‘Savaşa Hayır’ pankartı açtı.

Türkiye’nin köklü tiyatrolarından Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Cuma günü sahnelenen Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü adlı oyununun finalinde “Savaşa Hayır” pankartı açtı.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’de ve dünyada yaşanan toplumsal olaylara sahnesinden ses veren AST’ın, bugün de Suriye’de yaşanan gelişmeler karşısında “Savaşa Hayır” diyerek ses çıkartması oyunu izlemeye gelen seyirciler tarafından alkışlarla desteklendi.

AST’ın bu sezon sergilediği Dario Fo’nun eseri Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, 1969’da Milano’da yaşanan bir olaya dayanıyor. Kentin işlek meydanlarından birinde bomba patlamıştır ve on altı kişi yaşamını yitirmiştir. Polis de anarşistleri suçlamış ve hatta aralarından Giuseppe Pinelli’yi. Ancak daha sonra Pinelli’nin cansız bedeni, gözaltında tutulduğu emniyet müdürlüğünün penceresinden atılmış olarak bulunur. Polis olayı oyunun başlığı gibi ironik bir şekilde açıklar: “Bir anarşistin kaza sonucu ölümü”. Oyunun konusuyla, performanslarıyla ve sonundaki pankartla seyirciden büyük alkış alan AST, geçtiğimiz hafta da “Suriye’den elinizi çekin, askerler evine dönsün” bildirisine imza vermişti.

Kaynak: https://haber.sol.org.tr/turkiye/ankara-sanat-tiyatrosundan-savasa-hayir-pankarti-282104

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku