Amed Şehir Tiyatrosu’nun Avrupa Turnesine “Vize Engeli”

editor
971 Görüntülenme
Amed Şehir Tiyatrosu’nun “Don Kîxot” oyunuyla şubat ayında gerçekleşmesi beklenen Avrupa turnesi, üç sanatçıya vize verilmemesi nedeniyle ertelendi.

Amed Şehir Tiyatrosu’nun şubat ayında gerçekleşmesi beklenen Avrupa turnesi ertelendi. Don Kîxot adlı oyununun yedi kişilik oyuncu kadrosunda yer alan üç kişiye vize vermeyen Almanya, buna gerekçe olarak oyuncuların Almanya’dan dönmeme ihtimalini gösterdi. Oyunculardan Özkan Şeker, Dicle Güneş Yavuz ve Şilan Alagöz’e vize vermeyen Almanya Büyükelçiliği ekibin geri kalanına ise bir yıllık vize verdi.

Kararı “dengesiz bir uygulama” olarak tanımlayan Amed Şehir Tiyatrosu sanatçısı ve aynı zamanda Don Kîxot oyununda yer alan Berfin Emektar, “Biz Avrupa turnesine Don Kîxot adlı oyunumuzla gidecektik ancak ekibimizin yarısına, bir sanatçı açısından kabul edilemeyecek gerekçelerle vize verilmedi. Vize verilmeyen arkadaşlarımız ekibimize yeni dahil olan genç sanatçılar. Alman makamları bu arkadaşlarımızın medeni halleri ve dönüş ihtimallerine ilişkin kaygılarını belirttiler. Sundukları başka hiçbir gerekçe yok” dedi.

NİSANDA YAPILABİLMESİ İÇİN GİRİŞİM

15 Ocak’ta başlaması beklenen turne kapsamında Cervantes’in Don Quijote adlı romanından Ferhad Feqî tarafından uyarlanıp yönetilen Don Kîxot adlı tiyatro oyununun Berlin, Hamburg, Köln, Essen, Frankfurt, Anvers, Amsterdam, Zürih, Solothurn, St. Gallen, Luzern, Basel, Cenevre ve Lozan gibi kentlerde gösterilmesi planlanıyordu. Sanatçılara vize verilmemesi üzerine ertelenen turnenin nisan ayında gerçekleşebilmesi için Amed Şehir Tiyatrosu’nun girişimleri sürüyor.

Kaynak: https://artigercek.com/haberler/amed-sehir-tiyatrosu-nun-avrupa-turnesine-vize-engeli

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku