Abısta Tiyatro’nun “Öte(de)kiler” Oyunu Seyirciyle Buluşuyor

editor
1306 Görüntülenme
Abısta Tiyatro’nun “Öte(de)kiler” oyunu, 12 Şubat’ta Taksim Ara Sahne’de seyirciyle buluşacak.
Oyun Hakkında:

(Bir Direniş Şarkısı)

 ”Savaşlar, içimizdeki gülleri topraklarından eder.” 

Oyun; bir ailenin son akşam yemeğine ve savaşın birden başlamasıyla sofralarının nasıl dağıldığına odaklanıyor. İki taraflı bir bakışla savaşın insanlar üzerindeki etkisi, varoluş mücadelesi, yaşam ve ölüm arasındaki döngüye ağırlıkla yer veriliyor. Oyunda imgesel olarak güller ve kasapların arasındaki savaş anlatılırken alt metinde savaşın ortasında öteki olmak, ötedeki olarak kalmak, çaresizlik, şaşkınlık ve birlik olarak direnmek duygusu derinden işleniyor. Çağdaş dans ve fiziksel tiyatro örneği olarak karşımıza çıkan Abısta Tiyatro’nun ikinci oyunu olan Öte(de)kiler, kültür araştırması, kimlik kavramı ve bireyin kökenlerine doğru yapılan bir yolculuğunu merkezine alıyor.

Oyunun Künyesi:

90 dakika

Tek Perde

Dram

Yazan & Yöneten: Nazlı Başaran

Hareket Düzenlemesi: Burak Kumaş

Işık Tasarım: İlker Togay

Afiş Tasarım: Rabia Gencer

Proje Asistanı: Pelin Habicoglu

 Oyuncular: 

Aşemez Pihava

Burak Kumaş

Çağatay Koç

Hibla Atan

Pelin Habiçoğlu

Recep Özdemir

Setenay Özbaş

Şule Kesik

Yağmur Yılmaz

ABISTA TİYATRO HAKKINDA

Abısta; yüzyıllar boyunca Kafkas sofralarının vazgeçilmezi, ekmeği, tuzu biberi olmuştur. Bir sofranın etrafında kuşaklar boyu elden ele dolaşan, paylaşılan ve paylaştıkça çoğalan… 2016 yılında bu fikirden yola çıkarak kurduğumuz tiyatro ekibimizin manifestosu; birlik, beraberlik, üretkenlik ve yaratıcılığa dayanmaktadır. Bizler Abısta Tiyatro olarak bir sofranın etrafında tüm insanlık ile buluşabilmek ümidini taşıyoruz. Birlik olmanın gücü ve güzelliği adına soframıza hoşgeldiniz.

YÖNETMEN HAKKINDA

NAZLI BAŞARAN 1990 yılında İzmir’de doğdu. Yazarlığa kısa öyküler ve şiirler yazarak başladı. Daha sonraları uzun yıllar yazmakta olduğu Kafkaokur dergisi şiirlerinin yanı sıra birçok oyun ve senaryo yazdı. Üniversiteye başladığı sırada (TAL) Tiyatro Araştırma Laboratuvarı kurucularından Ayla Algan ile tanıştı.2011 yılın TAL’de eğitim almaya ve profesyonel oyuncu olarak çalışmaya başladı. Bu yapı içinde oyunculuk, sahne tasarımı, kostüm tasarımı, yazarlık, yönetmenlik, hareket düzenlemesi,felsefe vb. üzerine kapsamlı bir eğitim aldı. Troyalı Kadınlar, Boşluk ve Kadın, Anadolu Tanrıları gibi oyunlarda yer aldı. Daha sonra laboratuvar öğrencisi tekniğine uygun olarak süreç içinde kendi yolunu çizdi ve birçok ekip için metin yazarlığı, hareket düzenlemesi, sahne tasarımı yaptı. Kendi oyunlarını yazmaya ve yönetmeye başladı. 2015 yılında diğer sanatçı arkadaşları ile eğitime destek amaçlı sosyal sorumluluk projesi olan “Abısta” ekibinin kurulma aşamasına dahil oldu. ABISTA ile hayallerinden biri olan “kültür ve kimliğin sanata etkileri” araştırmasını başlattı. Uzun zamandır halklar, ritüeller, göç psikolojisi ve savaşın insan üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yapıyor ve bu türde oyunlar yazıyor. TAL ve ABISTA ile projeler yapmasının yanı sıra artık kendi yazıp yönettiği oyunları da bağımsız olarak buluşturuyor.

 

0

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku